24 Μαρ 2011

39ος τελικός στη μνήμη του Γιάννη Στέφα -Πέλοποας Κιάτου -Ελλάς Βέλου 0-1

Πραγματοποιήθηκε  χθες  στο γήπεδο του Συνοικισμού ο 39ος τελικός του κυπέλλου Κορινθίας για την σεζόν 2010 - 2011 με την Ελλάς Βέλου να κατακτάει για δεύτερη φορά στην ιστορία της το τρόπαιο κόντρα στο ίδιο αντίπαλο(Πέλοπας Κιάτου).Ο τελικός άρχισε με ένα τέταρτο καθυστέρηση αφού πριν την έναρξη του απονεμήθηκε τιμητική πλακέτα...
στην οικογένεια του Γίαννη Στέφα στον οποίο ήταν αφιερωμένος και ο τελικός καθώς κρατήθηκε και ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με της Ελλάς Βέλου να είναι πιο επιθετική στο πρώτο δεκάλεπτο χωρίς ωστόσο να απειλήσει την εστία του Χανσαμπέλι. Κάπου εκεί ο Πέλοπας Κιάτου ανέβασε στροφές ισορροπώντας το παιχνίδι χάνοντας μάλιστα μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 12' όταν το δυνατό σουτ που επιχείρησε ο Λίλιος στην δεξιά γωνία του Χανσαμπέλι έδιωξε σε κόρνερ ο τελευταίος. Η ''Βελιώτες'' προσπάθησαν να απαντήσουν στην ευκαιρία του Πέλοπα αλλά η προσπάθεια του Θανάση από το ύψος της μεγάλης περιοχής στο 14' κόπηκε από τους αμυντικούς της Ελλάς λίγο πριν κάνει το σουτ. Οι δύο ομάδες έχασαν άλλη μία ευκαιρία η καθεμία στο πρώτο μέρος χωρίς ωστόσο να πετύχουν κάτι. Το πρώτο μέρος έληξε 0 - 0 με τον Πέλοπα Κιάτου να είναι καλύτερος αλλά να του λείπει η τελική προσπάθεια όπως και στην Ελλάς.
Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε και πάλι με τον Πέλοπα και πιο συγκεκριμένα με τον Μπαλτζή να χάνει την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ όταν το ψηλοκρεμαστό πλασέ που επεχείρησε μπλόκαρε ο Κουρούμαλης. Η Ελλάς απάντησε με δυνατό σουτ του Αθανασόπουλου το οποίο μπλόκαρε εύκολα ο Χανσαμπέλι. Από εκεί και έπειτα το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό και για τους δύο αλλά υστερούσε στην τελική προσπάθεια. Στο 67' όμως οι Βελιώτες έβγαλαν όμορφη σέντρα με τον Αράπη που είχε περάσει ως αλλαγή στην αρχή του ημιχρόνου, να πιάνει την κεφαλιά και να ανοίγει το σκορ για την Ελλάς Βέλου. Ο Πέλοπας προσπάθησε να απαντήσει στο γκολ και 5 λεπτά αργότερα η πολλή καλή ενέργεια του Παπαβασιλείου σταμάτησε στην εξαιρετική επέμβαση του Κουρούμαλη ο οποίος κράτησε το 1 - 0 για την ομάδα του. Στο 77' ο διαιτητής του αγώνα έδωσε πέναλτι υπέρ του Κιάτου σε χέρι του Σαββίδη αλλά ο Μπαλτζής που ανέλαβε να το εκτελέσει έστειλε την μπάλα πολύ ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Κάπου εκεί τα πράγματα για το Κιάτο δυσκόλεψαν παρόλα αυτά προσπάθησαν να φτάσουν στο γκολ που θα έστελνε το παιχνίδι στην παράταση χωρίς όμως να το καταφέρουν
Α.Σ

Έτσι η Ελλάς Βέλου κατέκτησε για δεύτερη φορά στην ιστορία της το Κύπελλο Κορινθίας μετά την σεζόν 1979 - 1980 απέναντι πάλι στον Πέλοπα Κιάτου.

Στο γήπεδο του Συνοικισμού βρέθηκαν περίπου 300-400 φίλαθλοι που παρακολούθησαν την αναμέτρηση.

Η αμοιβή των διαιτητών από το συγκεκριμένο παιχνίδι θα δωθεί στο "Χαμόγελο του Παιδιού"

Συνθέσεις:

Πέλοπας Κιάτου: Χανσαμπέλι, Δράκος, Μπούκης, Στασινόπουλος Δ., Αντωνόπουλος, Παπαδημητρίου, Λίλιος, Σέγκας (57' Παπαβασιλείου), Πετρόπουλος (75' Χουσελάς), Μπαλτζής, Στασινόπουλος Λ. (70' Ροθώνης)

Ελλάς Βέλου: Κουρούμαλης, Πολυδωρόπουλος, Δανιήλ Β., Σαββίδης, Βελέτζας, Αθανασόπουλος (63' Αντρέα), Μαρτίνος, Θανάση (46' Αράπη), Αντωνόπουλος (86' Γεωργίου), Ρούπας, Κλαδάκης

Διαιτητής: Αστέρης Βασίλειος
Βοηθοί: Σπηλιώτης Παναγιώτης, Μπουρτζοβίτης Αθανάσιος
Κίτρινες: 23' Πετρόπουλος - 63' Αθανασόπουλος, 77' Σαββίδης, 84' Μαρτίνος