5 Νοε 2020

Ζενίτ - Ολυμπιακός 66-75: Έτοιμος, αποφασιστικός και νικητής

Εντυπωσιακός σε μεγάλο διάστημα της αναμέτρησης, "οικονομικός", αποτελεσματικός, συγκεντρωμένος και clutch στα κρίσιμα τελευταία λεπτά όταν...

η Ζενίτ έκανε την αντεπίθεσή της, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη στην Αγία Πετρούπολη (75-66) και γύρισε σε θετικό ρεκόρ (4-3) μετά από την 7η αγωνιστική της EuroLeague.

Οι Πειραιώτες είχαν μικρά "νεκρά" διαστήματα, τα οποία δεν τους κόστισαν, απέναντι στη Ζενίτ του Τσάβι Πασκουάλ που έπαιξε μετά από σχεδόν έναν μήνα εξαιτίας των κρουσμάτων κορονοϊού στο ρόστερ της και των αναβολών στις αναμετρήσεις της.

Ένα ξέσπασμα των Ρώσων που μείωσαν από τους 17 στους 5 (55-60) με σερί 12-0 στα μέσα της τέταρτης περιόδου και στους τρεις λίγο αργότερα (60-63) δεν ήταν αρκετό για να τους δώσει την τρίτη τους νίκη σε ισάριθμους αγώνες στην κανονική περίοδο, καθώς ο Σπανούλης κι ο Βεζένκοβ έβαλαν μεγάλα σουτ και ο ΜακΚίσικ πήρε τους πάντες παραμάζωμα για να κλειδώσει το ματς.

Τραυματίστηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο και αποχώρησε ο Άαρον Χάρισον, που πονούσε στο γόνατο και δεν αγωνίστηκε στο β' μέρος. Η κατάστασή του θα επανεκτιμηθεί με την επιστροφή της αποστολής στην Ελλάδα.

Ο MVP

Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν εξαιρετικός σε ακριβώς 20 λεπτά συμμετοχής (9 πόντοι από 2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος, 5 κερδισμένα φάουλ), ο Χασάν Μάρτιν τα έβαλε όλα (16 πόντοι από 7/7 δίποντα και 2/2 βολές σε 23:30), όμως ο κορυφαίος του Ολυμπιακού ήταν ο Σακίλ ΜακΚίσικ και όχι για το απίθανο κάρφωμα στην τέταρτη περίοδο, αλλά γιατί βρισκόταν ξανά σε κάθε σημείο του παρκέ. Ο Αμερικανός έβγαλε απίστευτη ενέργεια σε άμυνα κι επίθεση, έπαιξε στο 110% των δυνάμεών του, είχε 10 πόντους από 2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 3/5 βολές, δύο ριμπάουντ, δύο ασίστ και πάρα πολλές κερδισμένες μονομαχίες στην άμυνα για να πάρει δικαίως το βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη της αναμέτρησης.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Ο Όστιν Χόλινς. Ασταμάτητος στο ξεκίνημα, έβαλε και τους 12 πόντους του στο πρώτο δεκάλεπτο και στη συνέχεια εξαφανίστηκε. Στη συνέχεια της βραδιάς πήρε σουτ υπό κακές προϋποθέσεις, τελείωσε τον αγώνα με 4/10 τρίποντα και (όπως και πολλοί συμπαίκτες του) έδειξε, ότι του λείπει ο ρυθμός εξαιτίας της έλλειψης αγώνων.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με έξι λάθη έκλεισε ο Ολυμπιακός το πρώτο δεκάλεπτο, μόλις ένα έκανε στη δεύτερη με αποτέλεσμα το σπουδαίο επί μέρους 2-18 (από το 25-23 στο 27-41 του ημιχρόνου) που έμοιαζε με μισή νίκη. Ο Μπαρτζώκας είδε 11 από τους 12 παίκτες του να σκοράρουν έως το ημίχρονο, με τον Χάρισον που τραυματίστηκε νωρίς να είναι ο μοναδικός στο μηδέν, την ώρα που η Ζενίτ έκλεινε το εικοσάλεπτο με 4/14 δίποντα και στεκόταν όρθια χάρη στα τέσσερα τρίποντα του Χόλινς στην πρώτη περίοδο. Στο τέλος της βραδιάς τα ποσοστά των Ρώσων (40% στο δίποντο, 41% στο τρίποντο) δεν τους επέτρεψαν να κάνουν την ανατροπή, την ώρα που ο Ολυμπιακός είχε 36 εκτελεσμένα δίποντα και 17 εκτελεσμένα τρίποντα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Σλούκα, Τζένκινς, Παπανικολάου, Ζαν-Σαρλ, Μάρτιν άνοιξε το ματς ο Μπαρτζώκας, με μια πεντάδα που λειτούργησε εξαιρετικά στην επίθεση και καλά στην άμυνα. Ο Σλούκας ήταν η αρχή και το τέλος με δημιουργίες και εκτέλεση, ο Ολυμπιακός έχτισε ένα μικρό προβάδισμα έξι πόντων (11-17), με τον Μάρτιν να καθαρίζει φάσεις και στις δύο ρακέτες, όμως ο Χόλινς προκάλεσε σημαντικό πρόβλημα με τα περιφερειακά του σουτ και τα πολλά λάθη (έξι) βοήθησαν τους γηπεδούχους πρώτα να ισορροπήσουν το ματς και στη συνέχεια να περάσουν μπροστά (20-19) στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Η 2nd unit δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματική στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Σπανούλης κι ο Βεζένκοβ όμως βρήκαν γρήγορα ρυθμό και κουβάλησαν την ομάδα τους, με τον Μπαρτζώκα να χρησιμοποιεί τον Πρίντεζη στο πέντε, για να ανοίξει περισσότερο το γήπεδο. Ο ΜακΚίσικ είχε όπως πάντα ενέργεια και πείσμα, έφθειρε τους αντιπάλους του, έγραψε το 25-31 στο 17' και ο Σπανούλης πήρε τη σκυτάλη για να δώσει αέρα οκτώ πόντων στους Πειραιώτες (27-35). Το μομέντουμ είχε πάει στην πλευρά του Ολυμπιακού, Πρίντεζης και Λαρεντζάκης ανέβασαν ακόμη περισσότερο τη διαφορά (27-41) και το επί μέρους σκορ είχε φτάσει στο 2-18 με τους γηπεδούχους να αδυνατούν να βρουν λύσεις σε άμυνα κι επίθεση.

Η Ζενίτ προσπάθησε να ανεβάσει ένταση στην επίθεση στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, έφθειρε τον Ολυμπιακό και του πήρε πέντε φάουλ σε τέσσερα λεπτά, δεν κατάφερε όμως πολλά. Οι ερυθρόλευκοι "κόλλησαν" επιθετικά, πέτυχαν ένα τρίποντο σε πεντέμισι λεπτά, αλλά το timeout του 25' τους ξύπνησε. Ζαν-Σαρλ με γκολ-φάουλ, Μάρτιν με λέι-απ στον αιφνιδιασμό και βολές (36-51) έβαλαν ξανά τους Πειραιώτες σε σημαντική απόσταση, ενώ το 43-58 του 30' τους έδινε πια ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης.

Δύο τρίποντα του Μπαρόν μάζεψαν τη διαφορά από τους 17 (43-60) στους 11 (49-60), με τον Μπαρτζώκα να καλεί αμέσως timeout στο 32' αλλά το σερί να φτάνει στο 12-0 και το 55-60 να πιέζει πολύ τον Ολυμπιακό. Το τρίποντο του Σπανούλη σε εκείνο το σημείο έμοιαζε με... βάλσαμο, όμως και πάλι η Ζενίτ απάντησε με ένα σημαντικό ξέσπασμα, για να πάει το ματς στην κατοχή (60-63) πριν ο Βεζένκοβ βάλει κι αυτός κρίσιμο σουτ για το 60-66. Ένα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ poster-dunk του ΜακΚίσικ σε δύο παίκτες της Ζενίτ και ένα καλάθι του Μάρτιν για το 60-70 επανέφεραν την τάξη και ο Ολυμπιακός πήρε μια νίκη που άξιζε πέρα για πέρα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 27-41, 43-58, 66-75

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Ρίβερς 5 (1/6 τρίποντα, Πάνγκος 9 (0/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 7 ασίστ, 1 λάθος), Χόλινς 12 (4/10 τρίποντα), Τόμας 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μπαρόν 13 (3), Κβοστόφ, Ζούμπκοφ 3 (1), Πόιθρες 7 (2/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πονίτκα 4, Γκουντάιτις 6

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον, Λαρεντζάκης 2, Σπανούλης 9 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σλούκας 3 (0/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη), Μάρτιν 16 (7/7 δίποντα, 2/2 βολές), Βεζένκοβ 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 8 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ζαν-Σαρλ 7 (2/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Τζένκινς 3 (1), Έλις 4 (4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 10 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Ζενίτ θα ταξιδέψει στη Λιόν για να αντιμετωπίσει τη Βιλερμπάν (13/11 στις 21:45), ενώ ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί στο ΣΕΦ την Άλμπα Βερολίνου (12/11 στις 21:00).