13 Ιαν 2011

Ο Ολυμπιακός θριάμβευσε στο ΟΑΚΑ

Ο Ολυμπιακός, έσπασε την άσχημη παράδοση και νίκησε στο ΟΑΚΑ τον Παναθηναϊκό με 65-61, μένοντας μόνος στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Ηταν ένα ματς με κεντρικό πρόσωπο τον Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος δεν βοήθησε ιδιαίτερα, αφού...
επηρεάστηκε από την ατμόσφαιρα.Ο Σπανούλης τέλειωσε το ματς με 4π (1/9σουτ και 1/2β)  Η ουσία ήταν ότι κι οι δύο ομάδες έδειξαν πάθος, δύναμη και οι προπονητές παρουσίασαν όλα τα όπλα τους σε μιά ... σκακιέρα μπάσκετ που έμοιαζε με σεμινάριο. Ο Ιβκοβιτς, έκοψε τον αιφνιδιασμό του Παναθηναϊκού, έκοψε αρκετά πικ-εν -ρολ και το παιχνίδι στο λόου ποστ,  ενώ γενικά τον υποχρέωσε να εκδηλώνει τις επιθέσεις στο τέλος των 24''.

Ο Παναθηναϊκός, μπορεί να είχε τα επιθετικά ρημπάουντ, προσπάθησε να εκμεταλευτεί τα μις-ματς, χωρίς όμως να έχει ευστοχία στα σουτ, ενώ γενικά, ήταν άστοχος από την περιφέρεια. Ο Διαμαντίδης, επίσης επηρεασμένος από την ίωση που τον ταλαιπώρησε τις τελευταίες ημέρες δεν βοήθησε (0/9 σουτ).

Κι οι δύο ομάδες πάντως, είχαν παίκτες που ξεχώρισαν σε κάποια σημεία, όπως ο Ντρου Νίκολας για τον Παναθηναικό που έδωσε πολλές λύσεις επιθετικά στην τρίτη περίοδο, ενώ από τον Ολυμπιακό, ο Ζόραν Ερτσεγκ είχε καταλυτική παρουσία, όπως επίσης και ο Παπαλουκάς στα τελευταία λεπτά. Ο Ιβκοβιτς, πήρε την πλέον σημαντική βοήθεια στην επίθεση  από τον Νεστέροβιτς, ο οποίος μπορεί άνετα να χαρακτηριστεί ως ο πολυτιμότερος παίκτης του ντέρμπι.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 34-36. 49-51, 61-65

Παναθηναϊκός (18/20β, 17/47δ, 3/17τρ, 30-13ρ, 6 ασ, 10λ, 5κλ, 5κοψ):
  Τέπιτς 2, Περπέρογλου 6, Μπατίστ 6, Φώτσης 9 (7 ριμπάουντ), Σάτο 13, Νίκολας 15 (6/10δ,1/5τρ), Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 2, Βουγιούκας 5, Καλάθης 3 (1), Καϊμακόγλου, Ζούμπος.

Ολυμπιακός(13/15β, 20/42δ, 4/23τρ, 31-10ρ, 16ασ, 11λ, 5 κλεψ,4 κοψ) : Παπαλουκάς 9 (5ασ), Νεστέροβιτς 17 (6/8δ, 5/5β), Λούκας, Σπανούλης 4 (0/5δ, 1/4τρ,1/2β, 6ασ), Βασιλόπουλος, Μπουρούσης 8 (6 ριμπάουντ), Κέσελ, Μαυροκεφαλίδης 2, Χαλπερίν 5 (1), Παπανικολάου, Έρτσεγκ 10 (4/6δ,2/2β), Τεόντοσιτς 10 (2).

ΠΗΓΗ: τα νεα on-line