22 Οκτ 2010

Ευρωλίγκα: Βαλένθια-Παναθηναϊκός 56-72

Με μια επιβλητική εμφάνιση ο Παναθηναϊκός έφυγε νικητής από τη Βαλένθια με 56-72 και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στην Ευρωλίγκα και γενικά στη νέα σεζόν.Αν και οι γηπεδούχοι θεωρητικά ήταν σε καλύτερη κατάσταση -καθώς οι «πράσινοι» έχουν προλάβει να δώσουν μόλις ένα επίσημο αγώνα τη φετινή σεζόν...
και αυτόν στο Κύπελλο- δεν απείλησαν σε κανένα ουσιαστικά σημείο τους παίκτες του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς, οι οποίοι έφτασαν με περίπατο στην τελική επικράτηση.

Μόνο στην πρώτη περίοδο οι Ισπανοί μπήκαν πιο δυνατά από το «τριφύλλι» και προηγήθηκαν με 5-0. Ο Παναθηναϊκός γρήγορα ξύπνησε και πριν καταλάβουν στη Βαλένθια τι συνέβη, πέρασε μπροστά με 5-12 για να κλείσει το δεκάλεπτο προηγούμενος με 15-17.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κοντράρουν τους «πράσινους» και μπόρεσαν να μείνουν κοντά του στο σκορ μέχρι τα μέσα περίπου του δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι σε εκείνο το διάστημα ανέβασαν στροφές και στο 17' 30'' ο Μπατίστ με κάρφωμα έφερε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +10 (26-36).

Το ημίχρονο βρήκε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 27-42, ενώ στην τρίτη περίοδο το «τριφύλλι» είδε τη διαφορά του να μειώνεται στους οκτώ πόντους (47-55).

Η Βαλένθια έκανε μια απέλπιδα προσπάθεια να γυρίσει το ματς στο τέταρτο δεκάλεπτο και προς στιγμήν έδειξε πως θα οδηγούσε το παιχνίδι σε αγχωτικό φινάλε, όμως με ψυχραιμία οι φιλοξενούμενοι οδήγησαν ξανά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 27-42, 47-55, 56-72

Βαλένθια: Κουκ 9(1), Κλαβέρ 15(3), Σιμεόν 2, Λίστσουκ 4, Μαρτίνεζ 16(3), Πιετρούς 1, Σαβάνοβιτς 4, Φερνάντεζ 2, Γιαβτόκας 3

Παναθηναϊκός: Τέπιτς 3, Μάριτς 5, Περπέρογλου 10(2), Μπατίστ 13, Φώτσης 3, Σάτο 8(2), Νίκολας 8(2), Τσαρτσαρής 8, Διαμαντίδης 8(1), Βουγιούκας 4, Καλάθης 2, Καϊμακόγλου