10 Οκτ 2010

ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΤΗΣ RED BULL ΣΤΗΝ ΙΑΠΩΝΙΑ

Ο Σεμπάστιαν Φέτελ με Red Bull κέρδισε το ιαπωνικό γκραν πρι στη Formula 1 στην πίστα της Σουζούκα, πετυχαίνοντας παράλληλα την 3η φετινή του νίκη. Ο «ομόσταβλός» του Αυστραλός Μαρκ Γουέμπερ τερμάτισε δεύτερος ολοκληρώνοντας το θρίαμβο της αυστριακής ομάδας στην Ιαπωνία, που πέτυχε το τρίτο φετινό 1-2 μετά τη Μαλαισία και το Μονακό. Τρίτος κατετάγη ο Ισπανός Φερνάνδο Αλόνσο με Φεράρι....

Ο 23χρονος Γερμανός στις κατατακτήριες δοκιμές που έγιναν πέντε ώρες πριν από την έναρξη του αγώνα εξ αιτίας της νεροποντής που έπληξε τη Σουζούκα το Σάββατο, πήρε την 8η φετινή πολ ποζίσιον, με τον Γουέμπερ δεύτερο στη γραμμή εκκίνησης, τον Κούμπιτσα τρίτο και τον Αλόνσο τέταρτο. Η εκκίνηση ήταν επεισοδιακή καθώς τα μονοθέσια των Μάσα, Πετρόφ, Λιούτσι και Ντι Γκράσι βγήκαν εκτός πίστας, όμως στη συνέχεια το γκραν πρι εξελίχτηκε χωρίς απρόοπτα.

Ο Φέτελ πραγματοποίησε καλή εκκίνηση και κράτησε τη θέση του από τον 1ο μέχρι και τον 53ο γύρο αντικρίζοντας πρώτος την καρό σημαία για δεύτερη διαδοχική χρονιά στην Ιαπωνία. Στον 16ο αγώνα της χρονιάς ο Φέτελ κατέκτησε την 3η του νίκη, μετά τη Μαλαισία και το γκραν πρι της Ευρώπης στη Βαλένθια. Ο Γουέμπερ από την αρχή μέχρι το τέλος του γκραν πρι ήταν δεύτερος, ενώ ο Κούμπιτσα στάθηκε άτυχος, καθώς εγκατέλειψε μόλις στον 3ο γύρο εξ αιτίας μηχανικής βλάβης.

Ο Αλόνσο που προερχόταν από δύο σερί νίκες σε Μόντσα και Σιγκαπούρη ανέβηκε στην 3η θέση μετά την εγκατάλειψη του Κούμπιτσα και την κράτησε μέχρι το τέλος, ενώ ο Τζένσον Μπάτον με Μακ Λάρεν κατετάγη 4ος. Ο συμπατριώτης του και «ομόσταβλός» του Λούις Χάμιλτον λόγω βλάβης στο κιβώτιο ταχυτήτων εκκίνησε από την 8η θέση και ύστερα από πολύ καλό αγώνα κατέλαβε την 5η θέση.

Ο επτά φορές παγκόσμιος πρωταθλητής Μίχαελ Σουμάχερ με Μερτσέντες εκκίνησε 10ος και τερμάτισε στην 6η θέση, ενώ ο Ιάπωνας Κομπαγιάσι Χαμούι Κομπαγιάσι με εκπληκτική οδήγηση κατετάγη 7ος με τον άλλο πιλότο της Ζάουμπερ Νικ Χέινφελντ να ακολουθεί 8ος. Τη δεκάδα συμπλήρωσαν ο Ρούμπενς Μπαρικέλο με Γουίλιαμς και ο Σεμπαστιάν Μπουεμί με Τόρο Ρόσο.

Κορυφώνεται η μάχη του τίτλου

Η μάχη για την κατάκτηση του τίτλου κορυφώνεται, καθώς απομένουν μόλις τρία γκραν πρι για να ολοκληρωθεί η χρονιά, αυτό της μεθεπόμενης Κυριακής στην Κορέα, το σιρκουί της Βραζιλίας στις 7 Νοεμβριου και του Άμπου Ντάμπι μια εβδομάδα αργότερα.Γουέμπερ, Φέτελ και Αλόνσο αναμένεται να κοντραριστούν για τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή, με τς ισορροπίες να είναι λεπτές. Λόγω βαθμολογία ο Αυστραλός έχει ένα μικρό προβάδισμα, όμως στη Formula 1 τα πάντα είναι απρόβλεπτα, καθώς ένα και μόνο λάθος μπορεί να στοιχίσει πολύ ακριβά στους πιλότους.

Όσον αφορά στους κατασκευαστές η Red Bull με τη διαφορά που έχει αποκτήσει από τη Μακ Λάρεν χαρακτηρίζεται ως το μεγάλο φαβορί για να κερδίσει το παγκόσμιο πρωτάθλημα.