10 Δεκ 2010

Με ήρωα τον Διαμαντίδη ο Παναθηναϊκός νίκησε την Ολίμπια στην παράταση

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε σε όλο το παιχνίδι με την φωτιά αλλά τελικά δεν κάηκε! Οι «πράσινοι» με ήρωα τον Δημήτρη Διαμαντίδη που πέτυχε 16 πόντους, νίκησε στην παράταση με 95-88 την Ολίμπια και είναι το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση της πρωτιάς. Το «τριφύλλι» βρέθηκε ακόμα και στο -9 στην 4η περίοδο αλλά ο...

Μήτσος με 13 συνεχόμενους πόντους έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί ανέλαβε ο Ντρου Νίκολας που με απανωτά τρίποντα τελείωσε το παιχνίδι υπέρ της ομάδας του.

Το παιχνίδι ωστόσο δεν ξεκίνησε όπως θα ήλπιζε ο Παναθηναϊκός. Η άμυνα των γηπεδούχων έδινε δικαιώματα στην Ολίμπια. Με το σκορ στο 12-12 ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς κάλεσε τους παίκτες του να... τους τα ψάλλει. Αποτέλεσμα ήταν το τέλος του δεκαλέπτου να βρει τους «πράσινους» με μικρό προβάδισμα, 23-17.

Το σύνολο του Γιούρι Ζντόβτς κόντεψε να φτάσει το ματς ξανά στην ισοπαλία (29-28), για πρώτη φορά μετά το 12-12 με κύριο εκφραστή τον Κένι Γκρέγκορι. Τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους έχουν ένα εύθραυστο προβάδισμα 4 πόντων (37-33) και πολλή δουλεία για το 2ο ημίχρονο.

Και αν τα πράγματα δεν πήγαν στην 2η περίοδο όπως σχεδίαζαν οι «πράσινοι», τι να πει κανείς για την τρίτη! Το «τριφύλλι» έχασε για πρώτη φορά το προβάδισμα 3' μετά το ξεκίνημα του δεκαλέπτου, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 41-39 αλλά οι παίκτες του δεν έλεγαν να ξυπνήσουν.

Η Ολίμπια συνέχισε αργά και σταθερά να ταλαιπωρεί την πράσινη άμυνα με τον Αντώνη Φώτση να είναι ουσιαστικά ο μόνος που πάλευε από πλευράς γηπεδούχων. Τα λάθη έδιναν και έπαιρναν από τους παίκτες του Ομπράντοβιτς και το 54-50 υπέρ της Ολίμπιας ήταν γεγονός.

Η Ολίμπια ξεκίνησε την 4η περίοδο όπως την τελείωσε και με σερί 5-0 έφτασε την διαφορά στο +9 (59-50), αγχώνοντας για τα καλά τους 6.000 φιλάθλους του. Ο Παναθηναϊκός είχε ανάγκη από ένα ξέσπασμα, καθώς τα χρονικά περιθώρια όλο και στένευαν.

Τα πράγματα κρέμονταν από μια κλωστή αλλά η Ολίμπια υπολόγιζε χωρίς τον Δημήτρη Διαμαντίδη. Ο αρχηγός του «τριφυλλιού» σκόραρε 13 συνεχόμενους πόντους και οδήγησε, ακριβώς με την εκπνοή, ένα χαμένο παιχνίδι στην παράταση (79-79). Εκεί δεν χρειάστηκε τον Διαμαντίδη. Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς έβλεπαν το καλάθι σαν.. βαρέλι και έφτασαν εύκολα στο τελικό (95-88).

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 37-33, 50-54, 79-79. Παράταση: 95-88.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζιεμπλίτσκι (Πολωνία), Κόντε (Ισπανία), Τραβίτσκι (Πολωνία)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 2, Περπέρογλου 9 (2), Μπατίστ 14, Φώτσης 17 (3), Σάτο 12, Νίκολας 15 (5), Τσαρτσαρής 3, Διαμαντίδης 16 (2), Βουγιούκας, Καλάθης 4, Καϊμακόγλου 3 (1)

ΟΛΙΜΠΙΑ ΛΙΟΥΜΠΛΙΑΝΑ (Γιούρι Ζντοβτς): Ιλιέφσκι 16 (4), Γκρέγκορι 19 (1), Σάλιν, Μούριτς 4 , Γιαγκόντνικ 10, Σερμαντίνι 6, Πίνκνεϊ 8, Μάρκοτα 9 (1), Λόρμπεκ 1, Όζμπολτ 15 (1)