27 Οκτ 2012

Ευρωλίγκα: Σαρωτικός ο ΠΑΟ στη Λιουμπλιάνα

Δεύτερη διαδοχική νίκη και πρώτη εκτός έδρας πανηγύρισε στη Λιουμπλιάνα ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας, 85-67, της Ολίμπια, για την 3η αγωνιστική του 1ου ομίλου στην Ευρωλίγκα. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα της σλοβενικής ομάδας...

Με πρώτο σκόρερ τον Ματσιούλις (18π.), τον Ούκιτς να προσθέτει 14, τον Γιαννόπουλο 12, αλλά... MVP ν' αναδεικνύεται ο Στεφάν Λάσμε (13π. με 5/5 δίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 κοψίματα, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο σε 21 λεπτά συμμετοχής), οι «πράσινοι» πέρασαν πιο εύκολα από το αναμενόμενο από τη Λιουμπλιάνα. Η άμυνα ήταν, όμως, κυρίως, το «κλειδί» της υπεροχής των παικτών του Αργύρη Πεδουλάκη, που μάζεψαν 40 ριμπάουντ έναντι 26 των παικτών του Φιλιπόφσκι, ευστόχησαν σε 9 τρίποντα, ενώ μοίρασαν 24 ασίστ. Τα 16 λάθη μοναδικό μελανό σημείο, κάτι που όμως δικαιολογείται σε μία τόσο ανανεωμένη σε πρόσωπα ομάδα. Μπέινς (16π.), Πρέπελιτς (11π.) και Ουότερς (10π.) ξεχώρισαν από τους γηπεδούχους.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 3-7 και 9-14 υπερέχοντας στα αμυντικά ριμπάουντ στην 1η περίοδο, αλλά οι Σλοβένοι μείωσαν 13-14 με σερί 4-0. Ο Ντίλαν Πέιτζ δημιουργούσε προβλήματα στην «πράσινη» άμυνα, αλλά Πάνκο και Ματσιούλις με 7 πόντους έκαστος διατηρούσαν την ελληνική ομάδα στην πρωτοπορία 19-21.

Ο Παναθηναϊκός είχε 3/5 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, έδειχνε διάθεση να παίξει ομαδικά, αλλά ήταν επιρρεπής στα λάθη. Τελικά με λέι απ του αρχηγού του, Δημήτρη Διαμαντίδη, ολοκλήρωσε στπο +4, 19-23 το 1ο δεκάλεπτο.

Η ανωτερότητα του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο. Ο Ούκιτς σημείωσε 9 πόντους σ' αυτό το διάστημα, ο Λάσμε βοηθούσε σε ριμπάουντ και ασίστ και παρά την απουσία του Διαμαντίδη (οργάνωνε ο Κίτσεν), οι «πράσινοι» οικοδόμησαν διψήφια υπέρ τους διαφορά, 29-40, από γκολ φάουλ του Ματσιούλις (12π. στο ημίχρονο).

Οι Σλοβένοι ανέβαζαν το σκορ κυρίως από τη γραμμή του φάουλ (12/16 έναντι 1/2 του Παναθηναϊκού στο πρώτο 20αλεπτο) με τον Αρον Μπέινς να πηγαίνει συχνά στη γραμμή των βολών. Ο Παναθηναϊκός ξανάγγιξε το +11, με τρίποντο του Ούκιτς, 32-43, για να πάει στο +12 στ΄ αποδυτήρια, με τρίποντο του Χάρη Γιαννόπουλου, 38-50.

Ελέγχοντας την εναέρια κυκλοφορία (διπλάσια ριμπάουντ μετρούσαν οι «πράσινοι» στις αρχές της 3ης περιόδου) και τον Λάσμε να πετυχαίνει 4/4 βολές ο Παναθηναϊκός ξέφυγε και με +16, 38-54. Μόνο 12 πόντους επέτρεψε στην Ολίμπια ο Παναθηναϊκός χάρη στην άμυνά του στο τρίτο δεκάλεπτο.

Με 19 ασίστ και 33 ριμπάουντ σε 30΄ λεπτά, τον Ματσιούλις να φτάνει τους 18 πόντους και τον Λάσμε να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες και στο σκοράρισμα, η ελληνική ομάδα μπήκε από το +19, 50-69, στην 4η περίοδο. Ο κορυφαίος παίκτης όχι μόνο του Παναθηναϊκού, αλλά και του αγώνα απόψε, Στεφάν Λάσμε, διαμόρφωσε το 53-74 (+21) και το παιχνίδι ήταν τυπική διαδικασία έκτοτε, με την Ολίμπια να μειώνει απλά 67-85.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 38-50, 50-69, 67-85

ΟΛΙΜΠΙΑ ΛΙΟΥΜΠΛΙΑΝΑΣ (Σάσο Φιλιπόφσκι): Ουότερς 10, Ρούπνικ 2, Πρεπέλιτς 11 (2), Μπλάζιτς 6, Ρανίκο, Μούριτς 5, Μπέινς 16, Μπούμπνιτς 6, Πέιτζ 9 (1), Μότσνικ, Όμιτς 2