16 Οκτ 2011

Κακό ματς, δύο όμορφα γκολ και δίκαιο Χ στο ντέρμπι

Τα δύο γκολ ήταν ό,τι είχε να επιδείξει το κακό ποιοτικά ντέρμπι ανάμεσα σε ΑΕΚ και Ολυμπιακό. Καμία εκ των δύο ομάδων δεν άξιζε να κερδίσει, δίκαιη η ισοπαλία (1-1) σε ματς με ελάχιστες φάσεις και καμία ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο....
Ο Μιραλάς (23') και ο Λεονάρντο (43') πέτυχαν δύο καταπληκτικά σε εκτέλεση γκολ στο πρώτο 45λεπτο, που είχε καλύτερο ρυθμό, με πιο παθιασμένη και ψυχωμένη την ΑΕΚ. Στο 88' αποβλήθηκε ο Μάκος και στο 89' ο Μοντέστο. Συντριπτικό κάταγμα κνημης περόνης υπέστη στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Έιντουρ Γκούντιονσεν και την Κυριακή θα μπει στο χειρουργείο.

Η ΑΕΚ κατέθεσε ψυχή στο γήπεδο, εμφανώς ανεβασμένη από την αλλαγή προπονητή, και κατάφερε να ισοσταθμίσει το αβαντάζ ποιότητας του Ολυμπιακού. Οι "ερυθρόλευκοι" δεν απείλησαν σε κανένα σημείο, κυρίως λόγω της κακής μέρας στην οποία βρέθηκε ο "πλέι μέικερ" της ομάδας, Αριέλ Ιμπαγάσα. Αυτό οφείλεται κυρίως στην ηγετική παρουσία του Φαμπιάν Βάργκας στο κέντρο. Ο Κολομβιανός ήταν μακράν ο κορυφαίος του αγώνα και κέρδισε μόνος του τη μάχη της μεσαίας γραμμής.

Από την άλλη, η ΑΕΚ κυνηγούσε το γκολ, κυκλοφορούσε άριστα την μπάλα και στο πρώτο ημίχρονο και δημιούργησε ευκαιρίες, όχι κλασικές, όμως σίγουρα έκανε αισθητή την παρουσία της στην περιοχή του Κοστάνσο. Κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο 23'. Σε μία γρήγορη αντεπίθεση, ο Τζιμπούρ άνοιξε στα αριστερά στον Μιραλάς, ο Βέλγος πέρασε με ωραία προσποίηση τον Μανωλά και με σκαφτό πλασέ "κρέμασε" τον Αραμπατζή.

Η ΑΕΚ (μετά από ένα νεκρό δεκάλεπτο) συνέχισε να πιέζει και στο 43' έφτασε στην ισοφάριση. Ο Κάλα έκλεψε και βρήκε τον Λεονάρντο, αυτός "άδειασε" τον Αβραάμ Παπαδόπουλο και με καταπληκτικό δεξί σουτ νίκησε τον Κοστάνσο.

Και αν το πρώτο ημίχρονο δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας, το δεύτερο ήταν σαν να μην έγινε ποτέ. Ούτε μία φάση δεν καταγράφηκε για 45 λεπτά, με τα μόνα αξιόλογα σημεία να είναι οι αποβολές του Μάκου (88') και το Μοντέστο (89') με δεύτερη κίτρινη.

Στο πρώτο του μεγάλο παιχνίδι, ο διεθνής πια Πέτρος Κωνσταντινέας, μπορεί να μην αδίκησε καμία ομάδα, όμως έχασε τον έλεγχο του αγώνα. Σφύριζε πολύ, μοίραζε κάρτες και δεν άφησε να παιχτεί ποδόσφαιρο.

Στο ημίχρονο αποχώρησε τραυματίας ο Έιντουρ Γκούντιονσεν. Ο Ισλανδός συγκρούστηκε με τον Κοστάνσο και έπεσε στο έδαφος σφαδάζοντας. Ο επιθετικός της ΑΕΚ υπέστη συντριπτικό κάταγμα  και θα χειρουργηθεί την Κυριακή. Με τα μέχρι στιγμής δεδομένα, ο χρόνος αποθεραπείας του υπολογίζεται στους τέσσερις μήνες.

Το φιλμ του αγώνα

6' Καλή εκτέλεση φάουλ του Λεονάρντο από αριστερά, ο Μάκος πήρε την κεφαλιά, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ
15' Πολλά νεύρα και τέσσερις κίτρινες για αψιμαχίες μετά από 15 λεπτά αγώνα.
17' Μακρινό σουτ του Γκούντιονσεν, μπλόκαρε σταθερά ο Κοστάνσο
19' Σέντρα του Λεονάρντο, η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία του Ολυμπιακού, αλλά ο Λυμπερόπουλος δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή
20' Σαφώς ανώτερη η ΑΕΚ στο πρώτο 20λεπτο, κέρδισε τη μάχη του κέντρου και απείλησε, έστω και χωρίς να δημιουργήσει κλασική ευκαιρία
23' ΓΚΟΛ (0-1): Γρήγορη αντεπίθεση του Ολυμπιακού, ο Μιραλάς από αριστερά νίκησε στο ένας με έναν τον Μανωλά και με πανέμορφο σκαφτό πλασέ άνοιξε το σκορ κόντρα στη ροή του αγώνα
42' Ο Λεονάρντο γύρισε στον Λυμπερόπουλο, ο οποίος βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο και ο Κοστάνσο μπλόκαρε
43' ΓΚΟΛ (1-1): Ο Κάλα έκλεψε με ωραίο τάκλιν και βρήκε τον Λεονάρντο έξω από την περιοχή. Ο Βραζιλιάνος έπιασε ένα καταπληκτικό σουτ και έστειλε την μπάλα στη γωνία του τέρματος για να ισοφαρίσει.
45' Συγκρούστηκε με τον Κοστάνσο και τραυματίστηκε ο Γκούντιονσεν, με τους γιατρούς να ζητούν αλλαγή
60' Πολλές διαμαρτυρίες από τον πάγκο του Ολυμπιακού, αποβλήθηκε ο Τάσος Μητρόπουλος
75' Μακρινό σουτ του Ορμπάιθ μπλόκαρε εύκολα ο Αραμπατζής
85' Δυνατό σουτ στην κίνηση του Λαγού, η μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι
88' ΚΟΚΚΙΝΗ: Δεύτερη κίτρινη στον Μάκο, πάλι για διαμαρτυρία
89' ΚΟΚΚΙΝΗ: Δεύτερη κίτρινη και στον Μοντέστο για κράτημα στον Κάλα

ΣΚΟΡΕΡ: 43' Λεονάρντο - 23' Μιραλάς
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Πέτρος Κωνσταντινέας (Μεσσηνίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βάργκας, Mανωλάς, Μάκος, Γκούντιονσεν, Λαγός, Κάλα - Χολέμπας, Μοντέστο
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 88' Μάκος (2η κιτρ.) - 89' Μοντέστο (2η κιτρ.)

ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Αραμπατζής, Γεωργέας (84' Κοντοές), Καράμπελας, Μανωλάς, Κάλα, Μάκος, Βάργκας, Λαγός, Λεονάρντο (76' Χοσέ Κάρλος), Γκούντιονσεν (46' Καφές), Λυμπερόπουλος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Κοστάνσο, Μοντέστο, Χολέμπας, Αβρ.Παπαδόπουλος, Μαρκάνο, Ορμπάιθ, Ιμπαγάσα (91' Μακούν), Φουστέρ (46' Μέλμπεργκ), Αμπντούν (64' Φετφατζίδης), Μιραλάς, Τζιμπούρ