28 Απρ 2013

«Χρυσοί» οι Κοσμίδης και Πετρούνιας στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ενόργανης Γυμναστικής

Το χρυσό μετάλλιο στις ασκήσεις εδάφους κατέκτησε στο Παγκόσμιο Κύπελλο ενόργανης γυμναστικής που διεξάγεται στη Λιουμπλιάνα της Σλοβενίας, ο Λευτέρης Κοσμίδης.

Ο Έλληνας πρωταθλητής με βαθμός δυσκολίας 6,5 συγκέντρωσε 15,125 βαθμούς και κατάφερε να...

νικήσει τον Αμερικανό Αλεξάντερ Ναντούρ, ο οποίος μάζεψε 15,075 βαθμούς. Την τρίτη θέση κατέλαβε ο Καναδός Σκορ Μόργκαν.

Ο Κοσμίδης συνεχίζει τις πολύ καλές εμφανίσεις του, αφού πριν από έναν μήνα είχε καταλάβει την δεύτερη θέση το Challenger του Κότμπους.

«Χρυσός» και ο Πετρούνιας
Λίγα λεπτά αργότερα, η Ελλάδα πανηγύρισε το δεύτερο χρυσό μετάλλιο αυτή τη φορά από τον Λευτέρη Πετρούνια στους κρίκους.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, που είχε κατακτήσει το χρυσό και στο Challenger του Κότμπους, βαθμολογήθηκε με 15,650 και νίκησε τον Φινλανδό Μάρκου Βαχτίλα (14,725), ενώ τρίτος ήταν ο Ναντούρ με 14,650.

Αύριο, Κυριακή αγωνίζεται η Βάσω Μιλλούση στη δοκό ισορροπίας και θα προσπαθήει να διεκδικήσει το τρίτο ελληνικό μετάλλιο στη διοργάνωση.