5 Φεβ 2013

Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε το ΣΕΦ και πήρε το πλεονέκτημα έδρας

Το «αιώνιο» ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής της Α1 βάφτηκε «ερυθρόλευκο», καθώς ο Ολυμπιακός έχοντας κορυφαίους τους δύο πρώην «πράσινους» Περπέρογλου και Σπανούλη, επιβλήθηκε με 72-67 επί του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ, στην αναμέτρηση που έριξε την αυλαία και «σφράγισε» το προβάδισμα των Πειραιωτών για το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στρογγυλοκάθισε στην κορυφή της βαθμολογίας και πλέον είναι το απόλυτο φαβορί για να τη διατηρήσει μέχρι και τη λήξη της κανονικής περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο ματς πιο δυνατά και έφτασε στο +7 (4-11) στο 3.30'', με τον Πρίντεζη να κάνει σερί 7 πόντων και τον Ολυμπιακό με επί μέρους σκορ 13-3 να προσπερνά με 17-14 τρία λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Η είσοδος του Σχορτσιανίτη που φόρτωσε τον Σερμαντίνι με δύο φάουλ, έφερε τους φιλοξενούμενους ξανά σε θέση οδηγού με 22-20 όσο τελείωσε η πρώτη περίοδος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαν χέρι χέρι με τις άμυνες να σκληραίνουν. Μάλιστα, οι ερυθρόλευκοι δέχτηκαν μόλις 11 πόντους και πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας αέρα πέντε πόντων (38-33), παρά το γεγονός ότι ο αρχηγός της ομάδας, Βασίλης Σπανούλης δεν ήταν σε καλή βραδιά, 1/8 σουτ και 4/6 βολές.

Στο 3ο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός με τρία σερί τρίποντα από τους Λο, Σπανούλη και Παπανικολάου (τα δύο στην εκπνοή), έφτασε στο +8 (49-41). Οι Πράσινοι αν και βρέθηκαν στο -10 (56-46 στο 27') κατάφεραν να κρατήσουν την επαφή με το σκορ (58-52) στο κλείσιμο της περιόδου.

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου ο Ολυμπιακός έφερε τη διαφορά και πάλι σε διψήφιο νούμερο (62-52) αλλά ο Παναθηναϊκός μείωσε άμεσα (62-56), μένοντας ζωντανός στο κυνήγι της νίκης και υπό προϋποθέσεις στο κυνήγι του +5 (διαφορά του πρώτου αγώνα).

Ωστόσο, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έσβησαν κάθε ελπίδα των φιλοξενούμενων για ανατροπή, καθώς κατάφεραν όχι απλώς και μόνο να στείλουν τη διαφορά κοντά στους 10π., αλλά και να την κρατήσουν, φτάνοντας τελικά εύκολα στη νίκη με 72-67.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 38-33, 58-52, 72-67

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Xάινς 6, Λο 12 (1), Άντιτς 2, Σπανούλης 11 (1τριπ, 7ασ), Περπέρογλου 10 (2), Σερμαντίνι 2, Σλούκας 4, Πάουελ 5, Πρίντεζης 11 (1), Παπανικολάου 9 (2).

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 14, Μπράμος, Ματσιούλις 4, Καπόνο 3 (1), Ούκιτς 4, Λάσμε 11, Τσαρτσαρής 5 (1), Διαμαντίδης 17 (2), Γκιστ 3 (1), Μπανκς 2, Ξανθόπουλος 4.