11 Ιαν 2013

Ευρωλίγκα: Επιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΟ

Με κορυφαίο και πρώτο σκόρερ (17 π.) τον Τζέιμς Γκιστ, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 78-73 επί της Μάλαγα και έφτασε στην δεύτερη νίκη του στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Top 16 της Ευρωλίγκα.
 Σε ένα παιχνίδι που θύμισε έντονα την πρεμιέρα και τη νίκη επί της Ζαλγκίρις, οι «πράσινοι» ήταν πιο...

προσεκτικοί στα τελευταία δευτερόλεπτα και έτσι μετά την ήττα από την Αναντολού Εφές στην Πόλη, επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα.

Ο Γκιστ... κάρφωσε τη Μάλαγα, που μέχρι πριν ένα μήνα ήταν η πρώην ομάδα του, ενώ ο Παναθηναϊκός έχασε τον Διαμαντίδη με διάστρεμμα περίπου στο 36' του αγώνα.

Αρκετά καλοί Μπανκς και Ματσιούλις. Προβλημάτισαν και πάλι σε άμυνα και επίθεση οι «πράσινοι», οι οποίοι δεν είχαν διάρκεια στο παιχνίδι τους, ωστόσο είχαν... ζεστό χέρι από τα 6.75 (12/26 τρίποντα) και εντυπωσιακά ποσοστά σε δημιουργία (20 ασίστ!).

Μετά από ένα... αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός έδειξε αποφασισμένος να «οικοδομήσει» μία διαφορά ασφαλείας και με πρωταγωνιστή τον Μπανκς, ο οποίος σημείωσε 8 διαδοχικούς πόντους με 2 «κολλητά» τρίποντα, έτρεξε επιμέρους σκορ 10-4 και προηγήθηκε στο 15' με +10 (33-23).

Ωστόσο, οι Ισπανοί έδειξαν σωστά αντανακλαστικά και εκμεταλλευόμενοι τα ριμπάουντ (κυρίως τα επιθετικά) και την ευστοχία τους από τα 6.75, απάντησαν με σερί 11-0 και στο 18' ανέκτησαν το προβάδισμα με 34-33. Ο Μπανκς «πυροβόλησε» από τα 6.75, ο Ματσιούλις τον μιμήθηκε και οι «πράσινοι» κατάφεραν να πάρουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο «εύθραυστο» +2 (39-37).

Στα πρώτα λεπτά τις τρίτης περιόδου ο Παναθηναϊκός βρήκε τις λύσεις στην περιφέρεια από τον Καπόνο και με 7 διαδοχικούς πόντους του Αμερικανού ξέφυγε με +5 (55-50) στο 27'. Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη... Με τον Διαμαντίδη στον πάγκο οι «πράσινοι» παρουσίασαν και πάλι πρόβλημα στην οργάνωση, έχασαν την αυτοσυγκέντρωση τους στην άμυνα, ενώ δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν το φρενήρη ρυθμό των Ισπανών.

Μάλιστα, η ομάδα του Γιασμίν Ρέπεσα με καλή άμυνα και αιφνιδιασμούς κατάφερε να «τρέξει» σερί 8-0 και να βρεθεί δευτερόλεπτα πριν τη λήξη για πρώτη φορά στο +3 (58-55). Στον αντίποδα, το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν σε 58-56, χάρη στη 1/2 βολές του Διαμαντίδη.

Στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε γρήγορα στο -4
(62-58), έχοντας «κολλήσει» επιθετικά για περίπου 3 λεπτά. Ωστόσο, ο Γκιστ εκτέλεσε από τα 6.75 (65-62), λίγο μετά την ισοφάριση από τον Ματσιούλις και ο Παναθηναϊκός με το δεύτερο τρίποντο του Αμερικανού ξέφυγε στο 38' με +9 (73-64). Διαδοχικά λάθη από τον Ούκιτς, πάντως, έδωσαν δικαίωμα στην ελπίδα στη Μάλαγα, η οποία «άγγιξε» στην ισοφάριση (73-71 στα 30''), αλλά Μπανκς και Μπράμος οδήγησαν την ομάδα τους στη νίκη με 78-73.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 39-37, 56-58, 78-73

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Μπράμος 4, Ματσιούλις 14 (4), Καπόνο 7 (1), Ούκιτς 5, Λάσμε 7, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 6 (1), Γκιστ 17 (3), Μπανκς 14 (3), Σχορτσανίτης 4.

ΜΑΛΑΓΑ (Γιασμίν Ρέπεσα): Σιμόν 11 (1), Γουίλιαμς, Λίμα, Πάνκο 11 (1), Βιντάλ 5 (1), Ουρτασούν 8, Κάλογουεϊ 14 (2), Πέροβιτς 4, Βάσκεθ 4, Ζόριτς 11, Ντράγκιτς 5.