16 Νοε 2012

Ευρωλίγκα: Η ψυχή του «Εξάστερου» κατάπιε τη «Βασίλισσα»

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 79-68 της Ρεάλ Μαδρίτης στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα και πήρε... βαθιά βαθμολογική ανάσα εν όψει της δύσκολης συνέχειας.
Πλέον, ο κυπελλούχος Ελλάδας χρειάζεται το «διπλό» απέναντι στην Καντού την επόμενη αγωνιστική για να εξασφαλίσει την πρόκρισή του στην επόμενη φάση.

Ο Λάσμε ήταν ο κορυφαίος των Πρασίνων και σε άμυνα και σε επίθεση, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Ματσίουλις και Πάνκο.

Ο Διαμαντίδης έδωσε ρεσιτάλ δημιοργίας με 8 ασίστ,
ενώ ο Μάικ Μπράμος με 3 κλεψίματα ήταν αναμφισβήτητα ο παίκτης που «έδεσε» την «πράσινη» άμυνα από τη δεύτερη περίοδο.

Το ρεσιτάλ αστοχίας του Παναθηναϊκού από τα 6.75 στο πρώτο δεκάλεπτο (0/7) με αρνητικό πρωταγωνιστή τον άποντο σε αυτό το διάστημα Δημήτρη Διαμαντίδη (0/4) έβαλε τους «πράσινους» από νωρίς σε μειονεκτική θέση (16-12 στο α' δεκ.).

Ωστόσο, στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός, βασιζόμενος στην εξαντλητική άμυνα, που οδήγησε σε 10 (!) λάθη τη Ρεάλ, κατάφερε να πάρει την κατάσταση στα χέρια του.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή στην άμυνα τον Μάικ Μπράμος (2 κλεψίματα), τον Στεφάν Λάσμε (5ρ. - 2 κοψίματα) να δίνει καταλύτικες λύσεις στην επίθεση και να συνεργάζεται άψογα με τον Δημήτρη Διαμαντίδη, ο κυπελλούχος Ελλάδας εκμεταλλεύτηκε τους αιφνιδιασμούς και ανέκτησε το προβάδισμα.

Με το πρώτο τρίποντο του Παναθηναϊκού στον αγώνα, δια χειρός Ντέργουϊν Κίτσεν, οι «πράσινοι» ισοφάρισαν στο 14΄, ενώ με δύο διαδοχικούς αιφνιδιασμούς ολοκλήρωσαν ένα σερί 7-0 και προηγήθηκαν με 25-21.

Οι Ισπανοί βρήκαν λύσεις από τα 6.75 και μείωσαν σε 25-24, αλλά ο Παναθηναϊκός με επιμέρους σκορ 12-2 βρέθηκε στο 19' στο +11 (37-26). Δύο λανθασμένες επιλογές στην άμυνα, πάντως, έδωσαν την ευκαιρία στον Κάρλος Σουάρεθ να ευστοχήσει σε δύο διαδοχικά τρίποντα και να μειώσει σε μονοψήφιο τη διαφορά, για να τον μιμηθεί ο Ρούντι Φερνάντεθ στην εκπνοή του ημιχρόνου και να γράψει το 42-35.

Με τον Μπράμος να ευστοχεί από τα 6.75 με το... καλημέρα της τρίτης περιόδου και να ηγείται της επίθεσης των «πρασίνων» ο Παναθηναϊκός ήλεγξε σε αυτό το διάστημα το παιχνίδι, κυριάρχησε στα επιθετικά ριμπάουντ, ενώ δεν πτοήθηκε από την άμυνα ζώνης των Ισπανών. Μάλιστα, με τρίποντη βόμβα του Ούκιτς στο 26', οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 58-44 και διατήρησαν τη διψήφια διαφορά μέχρι το τέλος της περιόδου, που τους βρήκε στο +13 (65-52).

Με τον Σουάρεθ να συνεχίζει να απειλεί από τα 6.75 και τον Γιουγ να έχει πάρει προσωπικά την υπόθεση ανατροπής, η Ρεάλ μείωσε στο 36΄ σε 71-64. Ωστόσο, 4 διαδοχικοί πόντοι από Λάσμε και εν συνεχεία από Πάνκο έδωσαν τέλος στα όνειρα των Ισπανών, που βρέθηκαν στο -13 (77-64) στο 38' και παραδόθηκαν...

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 42-35, 65-52, 79-68

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης):
Μπράμος 9 (1), Πάνκο 14, Ματσιούλις 12, Άρμστρονγκ, Ούκιτς 11 (1), Λάσμε 15, Διαμαντίδης 7, Κίτσεν 9 (1), Ξανθόπουλος, Σκορδίλης, Σχορτσανίτης 2.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Πάμπλο Λάσο):
Ντρέιπερ 3 (1), Φερνάντεθ 3 (1), Πόσιους 5 (1), Σουάρεθ 16 (4), Ρέγιες 4, Μίροτιτς 6 (2), Ροντρίγκεθ 3 (1), Ερνανγκόμεθ, Μπέγκιτς 6, Κάρλο 9 (1), Γιουγ 8, Σλότερ 5.

Συμφωνία με Καπόνο...

Σε προφορική συμφωνία με τον Αμερικανό φόργουορντ, Τζέισον Καπόνο έχει φτάσει ο Παναθηναϊκός σύμφωνα με πληροφορίες και έτσι μετά την απόκτηση του Μάρκους Μπανκς οι «πράσινοι» αναμένεται να προχωρήσουν σε περαιτέρω ενίσχυση του ρόστερ τους.

Ο Καπόνο (2,03μ.)
αγωνίστηκε την περυσινή σεζόν στους Λος Αντζελες Λέικερς (μέσο όρο 2 πόντους, 0,5 ριμπάουντ, 10 λεπτά συμμετοχής σε 27 αγώνες) ενώ στο παρελθόν έχει φορέσει τις φανέλες των Κλίβελαντ Καβαλίερς, Σάρλοτ Μπόμπκατς, Μαϊάμι Χιτ, Τορόντο Ράπτορς και Φιλαντέλφια Σίξερς.

Σε 509 ματς κανονικής περιόδου στο ΝΒΑ έχει 6,7 πόντους με 43,4% στα τρίποντα και 1,7 ριμπάουντ σε 17,8 λεπτά συμμετοχής κατά μέσο όρο, ενώ σε 10 εμφανίσεις στα play offs έχει 9,8 πόντους με 53,6% στα τρίποντα και 1,8 ριμπάουντ σε 23,1 λεπτά συμμετοχής ανά αγώνα.