10 Νοε 2012

Ευρωλίγκα: ο Παναθηναϊκός έχασε και από την Κίμκι (79-67)

Οι παιδικές ασθένειες είναι και κολλητικές. Μόνον έτσι εξηγείται η... μεταδιδόμενη ευρωπαϊκή αρρώστια του Παναθηναϊκού, που μετά την ήττα και την τραγική εμφάνιση από τη Λάτσιο στο ποδόσφαιρο, μία ημέρα μετά γνώρισε και την εντός έδρας ήττα με 79-67 από την Κίμκι στο ΟΑΚΑ για την Ευρωλίγκα του μπάσκετ...

Οι «πράσινοι» στο πρώτο ημίχρονο βρέθηκαν να κερδίζουν με +10, αλλά στην επανάληψη κατέρρευσαν αδικαιολόγητα και έφθασαν στο -12 και στην τρίτη διαδοχική ήττα τους, που τους φέρνει σε πολύ δύσκολη θέση.

Σε έναν κρίσιμο αγώνα για την ευρωπαϊκή τους συνέχεια οι γηπεδούχοι δεν πήραν τις απαραίτητες βοήθειες από τον αρχηγό τους Δημήτρη Διαμαντίδη, ο οποίος έμεινε στο απόλυτο μηδέν στην επίθεση, ενώ ο Αντι Πάνκο είχε 1 πόντο με 0/7 δίποντα. Εκτός αποστολής - όπως αναμενόταν - ο Χίλτον Άρμστρονγκ, με τον Ρόκο Λένι Ούκιτς να είναι πρώτος σκόρερ με 13 πόντους και τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη να ακολουθεί με 12.

Στον αντίποδα, Ζόραν Πλάνινιτς με 18 πόντους, Πολ Ντέιβις με 13 και Πέτερ Κόπονεν με 12 εξελίχθηκαν σε «εκτελεστές» του Παναθηναϊκού, που τελείωσε τον αγώνα με 5/24 (!) τρίποντα.

Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε πιο δημιουργικός στο πρώτο δεκάλεπτο (6 έναντι 3 ασίστ της Κίμκι), έκλεισε με δυνατή άμυνα τα επιθετικά ατού της Κίμκι, βρήκε τα σουτ έξω από τα 6.75 (3/4) και με σωστή συνεργασία Διαμαντίδη-Σχορτσανίτη κατάφερε να σηκώσει γρήγορα κεφάλι στο σκορ. Μάλιστα, με τρίποντη-βόμβα του Ούκιτς κατάφερε στο 9' να προηγηθεί με +7 (21-14).

Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι «πράσινοι» μετά την εξασφάλιση - για πρώτη φορά στον αγώνα - μίας διψήφιας διαφοράς (34-24) στο 13', έχασαν την επαφή με τα ριμπάουντ, δεν βρήκαν τα ελεύθερα σουτ και η Κίμκι με σερί 9-0 μείωσε στο 16' σε 34-33.

Ο Λάσμε έδωσε λύσεις σε επίθεση (4 πόντοι) και άμυνα (1 μπλοκ), αλλά δεν ήταν αρκετό για να οικοδομήσει ο Παναθηναϊκός μίας διαφορά ασφαλείας. Οι «πράσινοι» πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +3 (41-38) και τον Πάνκο να μετρά 0/7 δίποντα...

Στην τρίτη περίοδο οι κυπελλούχοι Ελλάδας έμειναν στο παιχνίδι, μέχρι τη στιγμή που ο Σορτσανίτης πατούσε παρκέ... Στο 32' ο Ελληνας σέντερ βγήκε με 3 φάουλ και οι Ρώσοι με τους Φριτζόν, Πλάνινιτς να ανεβάζουν στροφές και να εκμεταλλεύονται τα αμυντικά κενά του Παναθηναϊκού πέρασαν μετά από ώρα μπροστά στο σκορ με 44-43.

Οι «πράσινοι» είχαν κάποια ξεσπάσματα με τον Ούκιτς (5π. στο γ' δεκ., 1 τρίποντο), αλλά η Κίμκι κατάφερε να μπει στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ ισόπαλο, 58-58. Η αντεπίθεση των Ρώσων συνεχίστηκε και στον... επίλογο του αγώνα.

Με δυνατή άμυνα η Κίμκι κράτησε χωρίς καλάθι τον Παναθηναϊκό για περίπου 3 λεπτά, ενώ με τους Πλάνινιτς, Κόπονεν να εκτελούν από τα 6.75 ξέφυγαν στο 33' με 66-58. Μάλιστα με τους ίδιους δράστες οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 14-1 και ανέβασαν για πρώτη φορά τη διαφορά στο +13 (72-59), καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 41-38, 58-58, 67-79

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Μπράμος 6, Πάνκο 1, Μασιούλις 11 (3), Ούκιτς 13 (2), Λάσμε 9, Τσαρτσαρής 3, Διαμαντίδης, Κίτσεν 8, Σκορδίλης 4, Σχορτσανίτης 12.

ΚΙΜΚΙ (Ρίμας Κουρτινάιτις): Ογκουστίν 4, Φριτζόν 10 (1), Κόπονεν 12 (2), Λάντσαρ 14, Ρίβερς 2, Μόνια 4 (1), Κβοστόφ, Ζουκανένκο 2, Πλάνινιτς 18 (1), Νίλσεν.