5 Σεπ 2011

Ευρωμπάσκετ 2011: Αυτή ήταν πραγματική Εθνική!

Αυτή ναι, ήταν Εθνική. Η Ελλάδα πραγματοποίησε τη μεγαλύτερη εμφάνισή της στο Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας, νίκησε 71-55 το Μαυροβούνιο και έσβησε από τη μνήμη τη βαριά ήττα από την ΠΓΔΜ το απόγευμα του Σαββάτου.
Πλέον, η «γαλανόλευκη» είναι... οριστικά στη δεύτερη φάση της διοργάνωσης, όμως στο σημερινό ματς με την Κροατία (18:00, ΕΤ1), η νίκη εξακολουθεί να είναι μονόδρομος, ώστε να μην κουβαλήσει μαζί της στο νέο όμιλο, στο Βίλνιους, δύο ήττες, καθώς η βαθμολογία μεταφέρεται.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Εθνική εμφάνισε επιθετικά τις "παιδικές ασθένειες" που οδήγησαν στην ήττα από την ΠΓΔΜ. Ωστόσο, η άμυνα λειτουργούσε άψογα και αυτό έδινε ελπίδες.
Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, οι διεθνείς μας μπήκαν "αφηνιασμένοι". Με "σκυλίσια" άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση, ήρθε ένα σερί 17-0 για να χτίσει μία διαφορά ασφαλείας. Αυτή τη διαφορά κλήθηκε και κατάφερε να διαχειριστεί στα τελευταία 15 λεπτά η Ελλάδα, φτάνοντάς την ακόμα και στους 21 πόντους, δύο λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα.

Η νίκη έχει όνομα και αυτό είναι Κώστας Κουφός. Ο σέντερ της Εθνικής ανάγκασε τον Ηλία Ζούρο να τον κρατήσει στο παρκέ 28 λεπτά, με τον εμπύρετο Μπουρούση να ξεκουράζεται στον πάγκο. Ο παίκτης του Ντένβερ τελείωσε το παιχνίδι με 19 πόντους, 8/13 σουτ και 4 κοψίματα.

Αλλά δεν ήταν ο μόνος που πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση. Ο Νικ Καλάθης ήταν πιο ουσιαστικός από ποτέ (12 πόντοι, 6 ασίστ) και ο Αντώνης Φώτσης απλά αλάνθαστος (14 πόντοι, 3/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, κανένα λάθος).
Βρήκε επιτέλους το σουτ του ο Βασιλειάδης (11 πόντοι με 3/6 τρίποντα), ενώ αφανής ήρωας ήταν ο Μάικ Μπράμος (9 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα).

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 31-32, 41-58, 55-71

Μαυροβούνιο (Ράντονιτς): Βούτσεβιτς 4, Γέρετιν 7, Μπάκιτς, Στσεπάνοβιτς 5 (1), Μπορίσοφ 6 (2), Μιχάιλοβιτς, Κουκ 4 (1), Μπιέλιτσα 8, Ντραγκίτσεβιτς 4, Πέκοβιτς 15, Ντάσιτς 2

Ελλάδα (Ζούρος): Ξανθόπουλος 2, Μπουρούσης 2, Ζήσης 4, Βασιλειάδης 11 (3), Καλάθης 12, Φώτσης 14 (2), Παπανικολάου 3, Μαυροειδής, Μπράμος 4, Κουφός 19, Σλούκας, Καϊμακόγλου