3 Ιουλ 2011

Σάρωσε τα χρυσά μετάλλια ο Στουπάκης στους Special Olympics

Σάρωσε τα χρυσά μετάλλια στα 90 κιλά της Δυναμικής Άρσης Βαρών ο Αλέξανδρος Στουπάκης. Ο 18χρονος αθλητής των Special Olympics ανέβηκε 4 φορές στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου, με 160κ. βαθύ κάθισμα (squat), 102,5κ. πάγκο (bench), 170κ. δυναμική...

άρση (dead lift) και 432,5κ. Στο σύνολο. Το κοινό στο κατάμεστο ποδηλατοδρόμιο αποθέωσε τον Στουπάκη, ενώ την απονομή έκαναν οι Ολυμπιονίκες της Άρσης Βαρών, Βαλέριος Λεωνίδης και Λεωνίδας Σαμπάνης. Από κει και πέρα, την προτελευταία μέρα των αγώνων έπεσαν βροχή τα ελληνικά μετάλλια. Αναλυτικά: ►Η ελληνική ομάδα βόλεϊ, στο μικρό τελικό της Division2 επικράτησε 2-1 σετ της Ιαπωνίας και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Ηττήθηκε στο πρώτο σετ με 25-22, με το ίδιο σκορ πήρε το δεύτερο, ενώ στο τάι μπρέικ έκανε περίπατο αφού επιβλήθηκε με 15-6. ►Τέσσερα μετάλλια κατέκτησε σήμερα η ελληνική ομάδα της ιππασίας. Ο Παναγιώτης Πολίδης πήρε το χρυσό στην κατηγορία Working Trails CI_03. Δεύτερη ήταν η Νιόβη Δρυμούση στην κατηγορία Working Trails CS_2 και δεύτερος ο Νίκος Παγάνης στην κατηγορία Working Trails CΙ_01. Το τέταρτο μετάλλιο της μέρας, το κατέκτησε η Χρυσάνθη Χατζηεμμανουήλ, η οποία κατετάγη τρίτη στην κατηγορία Working Trails CΙ_07. ►Έξι μετάλλιο πανηγύρισε η Ελλάδα στο κανόε καγιάκ. Στο πρώτο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν οι Εξαρχόπουλος-Τσιγάντες (ΚΤ 200μ. doubles ηλικιών 16-23), Σιδέρη-Μαχαίρα (ΚΤ 200μ doubles, ηλικιών 16-21), Ξυπόλητος- Αραμπατζίεν (ΚΤ 200μ.doubles, ηλικιών +30). Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησαν οι Αντωνιάνα Μαχαίρα (ΚΤ 200μ. racesingles ηλικιών 16-21), Σωτήρης Ξυπόλυτος (KT200μ. racesingles ηλικιών +30), Μιχάλης Ρούσσος (ΚΤ 200μ. racesingles ηλικιών 16-21). ►Προσπάθησε, αλλά δεν τα κατάφερε η ελληνική ομάδα ποδοσφαίρου 11-a side. Στον τελικό ηττήθηκε 6-1 από μία πολύ καλύτερη ομάδα, την Βραζιλία και πήρε το ασημένιο μετάλλιο. ►Ένα χρυσό κι ένα χάλκινο μετάλλιο ήταν ο απολογισμός των Ελλήνων κολυμβητών κατά την προτελευταία ημέρα στο κλειστό Ολυμπιακό κολυμβητήριο. Η Μαρία Μωραΐτη ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στη κατηγορία (FO4) στα 100μ. πρόσθιο γυναικών, ενώ στα 25 μ. ελεύθερο η Μικαέλα Κορκίδη, κατάκτησε το χάλκινο μετάλλιο. ►Ο Διονύσης Βουκελάτος κατάκτησε το δεύτερο ελληνικό μετάλλιο στο τένις(χάλκινο), καθώς επικράτησε μετά από συγκλονιστικό αγώνα του Αμερικανού, Λούκας Μπλάτελ με 2-1 (5-3, 2-4, 7-4).