24 Μαρ 2016

Σφράγισε το ντέρμπι Del Potro - Federer !

O Juan Martin Del Potro κέρδισε στα δύο σετ τον Guido Pella και επιβεβαίωσε τον αγώνα του με τον Roger Federer στον 2ο γύρο του Miami Open.
Οι δύο παίκτες θα συναντηθούν για 21η φορά και κανείς δεν θα ξεχάσει εκείνον τον τελικό, που είχαν δώσει στο US Open, το 2009.

Ο Del Potro επιβλήθηκε του Pella με 6-0, 7-6 (4) και προκρίθηκε στον 2ο γύρο του Miami Open. Αυτή ήταν η 14η νίκη για τον "Πύργο" του Tandil στο Μαϊάμι και η 5η σε 7 αναμετρήσεις στη φετινή σεζόν.

Ο "Delpo" τελείωσε το παιχνίδι με 6 άσους, ενώ έσωσε και τα δύο break points, που αντιμετώπισε στον αγώνα. Κέρδισε τους 34 από τους 39 πόντους στα πρώτα του σερβίς και συνολικά έχασε μόλις 12 πόντους, σε όλα τα service games του.

Αφού πήρε με πολύ εντυπωσιακό τρόπο το 1ο σετ, ο Del Potro είχε συνεχώς το προβάδισμα και στο 2ο σετ, εξαιτίας του σερβίς του. Στο 10ο game, όταν ο Pella σέρβιρε για να παραμείνει στο ματς, ο Del Potro είχε ένα match point, αλλά ο 25χρονος το έσβησε και κατάφερε να αντέξει μέχρι το tie-break. Εκεί, ο πρωταθλητής του US Open του 2009, επιβλήθηκε με 7-4 και έβαλε τέλος στην αναμέτρηση, έπειτα από 1 ώρα και 28 λεπτά.

Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα για τον Del Potro, που είναι ξεκάθαρο, πως δεν έχει επιστρέψει ακόμα στους κανονικούς του ρυθμούς, μετά και τα δύο πολύ δύσκολα χρόνια που πέρασε. Στον 2ο γύρο του Miami Open θα αντιμετωπίσει τον Roger Federer, από τον οποίο έχασε τις 15 από τις 20 προηγούμενες αναμετρήσεις τους.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, ξεχώρισε η πολύ καλή εμφάνιση του Taylor Fritz. Ο 18χρονος Αμερικανός, ο οποίος χρειάστηκε να δώσει προκριματικούς αγώνες στο Μαϊάμι, έβγαλε 7 άσους, δεν αντιμετώπισε ούτε ένα break point και επιβλήθηκε του Simone Bolelli με 6-4, 6-2 μέσα σε 70 λεπτά. Στον 2ο γύρο, θα αντιμετωπίσει τον David Ferrer, που είναι στο Νο8 του ταμπλό.

Ένας άλλος 18χρονος, ο Alexander Zverev, μπορεί να μη βρέθηκε σε καλή μέρα, αλλά ήταν ουσιαστικός όταν έπαιξε και επικράτησε του Michael Mmoh με 7-6 (3), 7-6 (4), επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητά του απέναντι στον συνομίληκό του από τις ΗΠΑ. Στον 2ο γύρο ο Zverev θα αντιμετωπίσει τον επίσης Αμερικανό, Steve Johnson.