9 Ιουν 2012

Κόντρα σε Θεούς και δαίμονες η Εθνική πήρε βαθμό με την Πολωνία

Βρέθηκε να χάνει στο 17' με γκολ του Λεβαντόφσκι, σε ένα πρώτο μέρος που είχε πιάσει... τρικυμία την άμυνά μας, να μένει με παίκτη λιγότερο, λόγω αυστηρής (τουλάχιστον) αποβολής του Παπασταθόπουλου στο 44', να χάνει με τραυματισμό τον...

Αβραάμ στο 38', όμως η Εθνική αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει και με κορυφαίο τον Σαλπιγγίδη, που πέρασε αλλαγή στην επανάληψη και σκόραρε στο 51', πήρε 1-1 από την Πολωνία στην πρεμιέρα του Euro.

Η γαλανόλευκη μπορούσε να πάρει και τη νίκη, αν ο Καραγκούνης δεν αστοχούσε σε πέναλτι (72') που κέρδισε ο Σαλπιγγίδης.

Οι Πολωνοί, που με «σύμμαχο» τον Ισπανό Καρμπάγιο αλλά και με παίκτη παραπάνω από το 44', είδαν τους Ελληνες να τους χαλάνε τα σχέδια, αφού οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος κατόρθωσαν να αντισταθούν και με γκολ του Σαλπιγγίδη να πάρουν την πολύτιμη ισοπαλία (1-1), χάνοντας μάλιστα και πέναλτι (71') με τον Καραγκούνη, ενώ ακυρώθηκε και δεύτερο τέρμα του Σαλπιγγίδη στο 74'.

Ενα αποτέλεσμα που, για την εικόνα που δείξαμε στο πρώτο ημίχρονο, θα μπορούσε να χαρακτηριστεί επιτυχία, όμως, με την παρουσία των διεθνών στο δεύτερο μπορεί να περιγραφεί με μια και μόνο λέξη. Αδικία...

Και πραγματικά, είναι άδικο το 1-1 γιατί αυτό το πάθος, η θέληση και το πείσμα των Ελλήνων ποδοσφαιριστών να... αντισταθούν και να διεκδικήσουν το ματς, παρά τις αντιξοότητες (τραυματισμός Παπαδόπουλου, σοβαρά προβλήματα στη δεξιά πλευρά της άμυνας, αποβολή Παπασταθόπουλου), έπρεπε να επιβραβευτεί με την κατάκτηση του τριπόντου.

Η εθνική μας έδειξε, ότι στην Πολωνία δεν πήγε για τουρισμό. Αυτό πίστεψαν οι Πολωνοί στο πρώτο ημίχρονο, όπου πραγματικά η παρουσία μας ήταν προβληματική και την πάτησαν στο δεύτερο. Και το ευτύχημα γι' αυτούς είναι ότι, τελικά, την πάτησαν... ελαφρώς, αφού το Χ πρέπει να το θεωρήσουν ως επιτυχία...

Η Ελλάδα φωνάζει παρούσα στο Εuro 2012. Eκεί όπου την ανέμεναν και τη χαρακτήριζαν ως την πιο βαρετή ομάδα της διοργάνωσης. Η πρώτη απάντηση ήταν ηχηρή.