23 Οκτ 2011

Ο Μέσι έχασε πέναλτι στο 95', στην κορυφή η Ρεάλ

Ο Μέσι έχασε πέναλτι στο 95ο λεπτό, σ' ένα άκρως επεισοδιακό φινάλε και η Μπαρτσελόνα πέταξε δυο βαθμούς (0-0) στο Καμπ Νου με αντίπαλο τη Σεβίλη.
Έτσι έπεσε από την κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος, όπου ανέβηκε η Ρεάλ με το επιβλητικό...
4-0 στην έδρα της Μάλαγα.
Η κόντρα των δυο μεγάλων της πριμέρα ντιβιζιόν αργεί ακόμα: 11 Δεκεμβρίου θα αναμετρηθούν στο “Μπερναμπέου” στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής.

Έσπασαν καρδιές στο τέλος στο Καμπ Νου μπροστά σε 93.765 θεατές.
Στο 90' κέρδισε πέναλτι ο Ινιέστα, που, εξαιτίας των αψιμαχιών και της σύρραξης μεταξύ παικτών των δυο ομάδων, εκτελέστηκε 5 λεπτά αργότερα.
 Ο Κανουτέ αφού...παρεμπόδισε αρχικώς τον Μέσι να χτυπήσει το πέναλτι, στη συνέχεια “ξάπλωσε” τον Φάμπρεγας στο έδαφος και αποβλήθηκε.
Ο Μέσι πήρε φόρα από τα 11 μέτρα αλλά ο Χάβι Βαράς έπεσε στην αριστερή γωνία και απέκρουσε. Στο 97' αποβλήθηκε από τη Σεβίλη και ο Ναβάρο.

Ήταν το πρώτο ματς από τις 15 Μαΐου (0-0 τότε με τη Λα Κορούνια) που η Μπαρτσελόνα δεν σκόραρε στο Καμπ Νου. Ο τελευταίος αντίπαλος παίκτης που σκόραρε στην έδρα της ήταν ο Κορόνα στις 9 Απριλίου στο 3-1 επί της Αλμερία. Από τότε ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 23-0 με 6 νίκες και 2 ισοπαλίες.

Στο “Ροσαλέδα” της Μάλαγα μπροστά σε 21.660 θεατές η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε ο,τι ήθελε. Καταιγιστική επί 90 λεπτά, με απίστευτο ρυθμό και πολλές ευκαιρίες.
Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έδωσε μοναδικό σόου με χατ-τρικ μέσα σε 15 λεπτά, ενώ ο Ίκερ Κασίγιας συμπλήρωσε 428 αγώνες πρωταθλήματος με τη φανέλα της Ρεάλ και έπιασε στην 4η θέση της σχετικής λίστας τον τεράστιο Χέντο (1953-1971). Τρίτος με 439 ματς είναο ο Ιέρο, τον οποίο λογικά θα ξεπεράσει μέσα στο χειμώνα ο Κασίγιας. Πιο μακριά η πρώτη δυάδα: Σαντσίς (523) και πρώτος ο Ραούλ (550).

Η βαθμολογία στην κορυφή: Ρεάλ 19, Μπαρτσελόνα 18, Λεβάντε 17, Σεβίλη 16, Βαλένθια 14, Μάλαγα 13, Μπέτις 12, Εσπανιόλ 12