18 Σεπ 2011

Έκτη η Εθνική στο Ευρωμπάσκετ

Με ήττα (69-73) από την οικοδέσποινα Λιθουανία, ολοκλήρωσε η Εθνική ομάδα τις υποχρεώσεις της στο Ευρωμπάσκετ καταλαμβάνοντας την έκτη θέση.
Απαλλαγμένη από άγχος, καθώς ο στόχος της πρόκρισης στο...
Προολυμπιακό Τουρνουά είχε επιτευχθεί, η εθνική πάλεψε, κοίταξε στα μάτια τη διοργανώτρια και τελικώς ηττήθηκε στις λεπτομέρειες.

Η Εθνική δίνει ραντεβού την πρώτη εβδομάδα του ερχόμενου Ιουλίου, όταν (μαζί με άλλες 11 χώρες) θα διεκδικήσει το ένα από τρία εισιτήρια πρόκρισης στους Ολυμπιακούς του Λονδίνου.

Για την Ελλλάδα, που έπαιξε χωρίς τους τραυματίες Ζήση, Καϊμακόγλου, Μαυροειδή, καταστροφικό ήταν το το τρίτο δεκάλεπτο, όταν δεν βρήκε λύσεις απέναντι στην άμυνα ζώνης της Λιθουανίας (1/13 τρίποντα). Στη συνέχεια πάντως βελτίωσε την εικόνα της, ο Βασιλειάδης έβαλε δυο τρίποντα, και η Εθνική άγγιξε ακόμα και τη νίκη.

Εξαιρετική απόδοση σε ρόλο οργανωτή είχε στην πρώτη περίοδο ο Καλάθης, που μοίραζε ασίστ και η Ελλάδα προηγήθηκε με 20-14. Κύριο χαρακτηριστικό του ελληνικού παιχνιδιού οι αιφνιδιασμοί, ο γρήγορος ρυθμός που είχε επιβάλει και ο επιθετικός πλουραλισμός. Στοιχεία, που παρά τα όποια λάθη και την έλλειψη συγκέντρωσης, της επέτρεψαν να προηγηθεί στο ημίχρονο με 37-32.

Στην τρίτη περίοδο η Ελλάδα εγκλωβίστηκε στην άμυνα ζώνης των Λιθουανών και με τα τρίποντα να μη βρίσκουν στόχο (1/13) έχασε το προβάδισμα. Ένα γρήγορο 8-0 με πρωταγωνιστή τον Γιανκούνας έφερε τους Λιθουανούς στο +1 (40-39) και με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου στο +8 (56-48).
Στα τελευταία λεπτά η Εθνική πάλεψε για την ανατροπή, συγκεντρώθηκε στην άμυνα, βρήκε το τρίποντο (4/8 με 2 του Βασιλειάδη) και άγγιξε την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 32-37, 56-48, 73-69

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Κεστούτις Κεμζούρα): Καουκένας 10, Καλνιέτις 11 (1), Ντελινινκάιτις, Πότσιους 13 (3), Γιανκούνας 10 (1), Σονγκάιλα 12, Γιασάιτις 7 (1), Βαλαντσιούνας, Γιασικεβίτσιους, Γιαβτόκας 10 (10ρ.)
ΕΛΛΑΔΑ (Ηλίας Ζούρος): Ξανθόπουλος, Μπουρούσης 4, Βασιλειάδης 13 (2), Καλάθης 16 (1), Φώτσης 13 (2), Παπανικολάου 9, Μπράμος, Κουφός 14.

ΠΗΓΗ: enet.gr