14 Δεκ 2010

Ολυμπιακός: Mια ανάσα από την πρόκριση στους "16"

Οι «ερυθρόλευκοι» πανηγύρισαν την 6η νίκη τους και θα «σφραγίσουν» την πρόκριση στην φάση των «16» ως πρώτοι, με νίκη επί της Λοτομάτικα Ρόμα την ερχόμενη Πέμπτη (23/12) στο ΣΕΦ.

Ένας καταπληκτικός Μπουρούσης πήρε από....

το χέρι τον Ολυμπιακό στο πρώτο δεκάλεπτο και τον οδήγησε εκ του ασφαλούς. Ο Έλληνας σέντερ πέτυχε σε αυτό το διάστημα 15 πόντους με απίστευτα στατιστικά (3/3 δ. 3/3 τρ. 3 ριμπάουντ,1 κλέψιμο και 1 τάπα) και δεν είχε αντίπαλο στις δύο ρακέτες.

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 15-7 με λέι απ του Σπανούλη και με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Μπουρούση έφεραν την διαφορά στην μέγιστη τιμή της (23-12).

Από την βελγική ομάδα, το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν ο περιορισμός του Μάλετ, που πέτυχε 9 πόντους. Η πρώτη περίοδος βρήκε τους παίκτες του Ίβκοβιτς μπροστά με 11 πόντους (25-14) έχοντας καταπληκτικά ποσοστά (85% δίποντα και 60 % τρίποντα).

Όσο καλός ήταν ο Ολυμπιακός στα πρώτα δέκα λεπτά, τόσο κακός ήταν στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Με μπροστάρη τον Χιλ που έφτασε τους 11 πόντους, οι Βέλγοι έτρεξαν ένα σερί 15-4 και με τρίποντο του Γκομίς έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (29-29).

Στην συνέχεια οι φωνές του Ίβκοβιτς είχαν αντίκρισμα και οι «ερυθρόλευκοι» πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ 37-30 (με 4 πόντους του Παπαλουκά). Η Σαρλερουά μείωσε στους 6 (40-34) αλλά δύο χαμένες βολές του Ρίντικ και ένα καλάθι του Σπανούλη, διαμόρφωσαν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου (42-34).

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με καλάθι του Γιάννη Μπουρούση, στην συνέχεια όμως μίλησαν οι… κοντοί. Ο Τεόντοσιτς πήρε το «όπλο» του πετυχαίνοντας 10 πόντους σε αυτό το διάστημα και με άξιο συμπαραστάτη του τον Σπανούλη έστειλαν την διαφορά στο +13 (56-43). Με τρίποντο του Θοδωρή Παπαλουκά η διαφορά έφτασε στο +14 (61-47)

Με έναν Σπανούλη να παίρνει «φωτιά» (8 πόντοι σε 4 λεπτά), ο Ολυμπιακός δεν είχε κανένα πρόβλημα να διατηρήσει την διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Και όχι μόνο αυτό.

Σφίγγοντας πολύ την άμυνα, οι «ευθρόλευκοι» δεν άφησαν σε κανένα σημείο του αγώνα τους Βέλγους να τους αμφισβητήσουν και έφτασαν σε μια εύκολη επικράτηση με 80-67.

Κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό ο Μπουρούσης με 19 πόντους, ο Σπανούλης με 18 ποντους και 6 ασίστ και ο Μίλος Τεόντοσιτς με 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 14-25, 34-42, 50-61, 67-80

Σαρλερουά (Τζιοβάνι Μπότσι): Χιλ 13 (2), Γκομίς 12 (2), Μπρόιλες 4, Χάμιλτον 4, Ράιτ 6, Γκριν 5 (1), Ρίντικ 2, Τζέιντιν, Μάλετ 16 (2), Ιαρότσεβιτς, Μπέγκιν 1, Σαντιάγκο 4.

Ολυμπιακός (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 7 (1), Νεστέροβιτς 7 (11 ριμπ.), Σπανούλης 18 (1 3π., 6 ασιστ), Μπουρούσης 19 (3), Κέσελ 2, Μαυροκεφαλίδης 2, Γλυνιαδάκης, Παπανικολάου, Έρτσεγκ 2, Τεόντοσιτς 16 (2 3π., 4 ασίστ), Χαλπερίν 7 (1), Λούκας.