10 Απρ 2013

Ευρωλίγκα: Πάλεψε γενναία αλλά ηττήθηκε στην παράταση ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός έφτασε μια ανάσα από την μεγάλη έκπληξη και το «σπάσιμο» του «Παλάου Μπλαουγκράνα», αφού ήταν καλύτερος από τη Μπαρτσελόνα στο μεγαλύτερο μέρος του 1ου αγώνα για τα πλέι οφ της Ευρωλίγκα, όμως, λίγο τα λάθη του, λίγο η αστοχία στις βολές και λίγο η «έδρα» που έπαιξε η...

διαιτησία, χάρισαν τη νίκη στους Καταλανούς με 72-70στην παράταση (64-64 κ.α.).
Ωστόσο, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έδειξε, ότι θα παλέψει στα ίσια την πρόκριση για το final four και πλέον θα κυνηγήσει την Πέμπτη (11/4, 21:45) τη νίκη στο δεύτερο ματς της Βαρκελώνης.

Κορυφαίοι των «πρασίνων», που «πλήρωσαν» την αστοχία τους από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (46%), ήταν οι Λάσμε και Γκιστ, οι οποίοι σημείωσαν από 14 πόντους. Εξαιρετικός στο «μοίρασμα» απόψε ο Ούκιτς με 7 ασίστ, όπως και ο Διαμαντίδης, ο οποίος κράτησε στο δεύτερο ημίχρονο ζωντανό το όνειρο της ελληνικής ομάδας, καθώς με δικό του τρίποντο έστειλε τον αγώνα στην παράταση. Από την Μπαρτσελόνα των 9/28 (!) τριπόντων ξεχώρισαν οι «συνήθεις-ύποπτοι» Σάδα, Ναβάρο και Τόμιτς με 13, 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Η αναμέτρηση άρχισε με τους καλύτερους «οιωνούς» για τον Παναθηναϊκό, με τους «πράσινους» να μετρούν τρεις διαδοχικές τρίποντες «βόμβες» - δια χειρός Ούκιτς, Διαμαντίδη και Ματσιούλις - και εν συνεχεία να αναλαμβάνει δράση ο Σχορτσανίτης, ο οποίος κέρδισε στις «μάχες» τον Τζαβάι και έγραψε το 14-2 στο 5'! Τόμιτς και Ναβάρο προσπάθησαν για την Μπαρτσελόνα να μαζέψουν τη διαφορά, αλλά ο Παναθηναϊκός 4/8 τριπόντων μπήκε στη δεύτερη περίοδο στο +10 (21-11). Ωστόσο, η είσοδος του Γιασικεβίτσιους άλλαξε τις ισσοροπίες και η Μπαρτσελόνα βρήκε την απαραίτητη ενέργεια σε άμυνα και επίθεση. Οι «μπλαουγκράνα» με ένα τρίλεπτο «φωτιά» και τους Ναβάρο-Ουέρτας να εκτελούν από τα 6.75 έτρεξε σερί 10-0 και στο 13' ανέκτησε το προβάδισμα με 23-21. Γκιστ και Τσαρτσαρής προσπάθησαν να δώσουν λύσεις, αλλά Ναβάρο και Τόμιτς ήταν ασταμάτητοι και η Μπαρτσελόνα πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +2 (34-32).

Με τον Διαμαντίδη να συνεργάζεται άψογα με τον Λάσμε και τον Γκαμπονέζο να σημειώνει 12 πόντους στην τρίτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός, που «εγκλώβισε» Ναβάρο και Τόμιτς, κράτησε στους 4 πόντους την Μπαρτσελόνα μέχρι το 27' και ξέφυγε με +6 πόντους (44-38). Οι «μπλαουγκράνα» βρήκαν λύσεις - προσωρινά - στην άμυνα ζώνης του Παναθηναϊκού από τον Γιασικεβίτσιους, αλλά ο Λάσμε κράτησε τη διαφορά για τους «πράσινους» (51-45). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ούκιτς με βόμβα από τα 6.75 έδωσε στον Παναθηναϊκό και πάλι αέρα +7 πόντων (49-56 στο 33'), αλλά δύο κολλητά τρίποντα από Ναβάρο και Γιασικεβίτσιους έφεραν το ματς και πάλι στα ίσα (60-60 στο 36'). Σάδα και Τόμιτς προσπάθησαν στο χρόνο που έμενε να «αρπάξουν» τη νίκη, αλλά ο αρχηγός του Παναθηναϊκού, Δημήτρης Διαμαντίδης, ευστόχησε από τα 6.75 και ισοφάρισε σε 64-64, που ήταν και το σκορ που βρήκε τις ομάδες στο σφύριγμα της λήξης, καθώς ο Ούκιτς είχε την ευκαιρία δευτερόλεπτα πριν το φιναλε να «καθαρίσει», αλλά το τρίποντο του δε βρήκε στόχο.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο και με τις άμυνες να έχουν την τιμητική τους, ο Ναβάρο έβαλε τη σφραγίδα του 2 λεπτά πριν τη λήξη από τα 6.75 (72-70) και τους Διαμαντίδη, Γκιστ και Ούκιτς να τα έχουν με την... αστοχία τους

Να σημειωθεί, ότι 3 δεύτερα πριν το τέλος οι διαιτητές δεν έδωσαν το αντιαθλητικό φάουλ πάνω στον Γκιστ, στέλνοντας τον Αμερικανό μόνο στις ελεύθερες βολές, που τις έχασε.

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 34-32, 45-51, 64-64κ.α., 72-70-παρ.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Τσάβι Πασκούαλ): Σάδα 13 (1), Ουέρτας 8 (1), Ναβάρο 14 (4), Γιασικεβίτσιους 11 (3), Ουάλας, Ινγκλις 4, Λόρμπεκ, Τζαβάι 9, Τόμιθτς 13.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Μπράμος 5 (1), Ματσιούλις 6 (1), Ούκιτς 9 (2), Λάσμε 14, Τσαρτσαρής 7, Διαμαντίδης 10 (3), Γκιστ 14 (2), Μπανκς, Σχορτσανίτης 5.