Ευρωλίγκα: Έχασε ντέρμπι και πρωτιά στη Μόσχα ο Παναθηναϊκός

Μπορεί να αγωνίστηκε χωρίς τους Αντρέι Κιριλένκο και Αντρέι Βοροντσέβιτς, όμως η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έδειξε στον Παναθηναϊκό ποιος είναι το αφεντικό, τουλάχιστον σε αυτό το σημείο της σεζόν.
Οι Πρωταθλητές Ευρώπης ηττήθηκαν 91-75 στην παγωμένη ρωσική...

πρωτεύουσα και είναι πλέον σίγουρα δεύτεροι στον β' όμιλο της Ευρωλίγκας.

Για ένα ημίχρονο οι «πράσινοι» ήταν εντυπωσιακοί επιθετικά, όμως στο δεύτερο εικοσάλεπτο στέρεψαν από εμπνεύσεις, πλήρωσαν την αστοχία στα τρίποντα, ενώ έμοιαζαν αδύναμοι να σταματήσουν τους εντυπωσιακούς Ρώσους.

Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά στο σκορ με 49-47, όμως οι ορέξεις της "αρκούδας" στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν άγριες.

Ξεκίνησε με 14 αναπάντητους πόντους, έλεγξε τα ριμπάουντ και ο καταπληκτικός στην επίθεση Ίαν Βουγιούκας απέμεινε να προσπαθεί μόνος του. Ωστόσο, αμυντικά ο διεθνής σέντερ τα βρήκε σκούρα, καθώς συνάντησε έναν ορεξάτο Νέναντ Κρστιτς, που τελείωσε το ματς με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ.
Εγκέφαλος της ρωσικής επίθεσης ο Μίλος Τεόντοσιτς. Ο Σέρβος γκαρντ μπορεί να πέτυχε μόνο 4 πόντους, όμως μοίρασε 10 ασίστ στους συμπαίκτες του.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 47-49, 75-63, 91-75

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Γιόνας Καζλάουσκας): Τεόντοσιτς 4 (10ασ), Λαβρινόβιτς 3, Σισκάουσκας 10 (2), Κρστιτς 17 (12ρ), Βορόνοφ, Σβεντ 16 (2), Καούν 8, Χριάπα 16 (1), Πονκρασόφ, Κουρμπανόφ 5, Γκόρντον 12 (4)
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Μάριτς 2, Μπατίστ 4, Λόγκαν 7 (1), Σάτο 7 (1τρ, 9ρ) Διαμαντίδης 7 (1τρ, 6ασ), Βουγιούκας 17, Ν.Καλάθης 9, Σμιθ 11 (1), Καϊμακόγλου 7 (1), Γιασικεβίτσιους 4

ΠΗΓΗ: enet.gr