29 Δεκ 2010

87-58 τον Άρη στο ΟΑΚΑ: Διαφορά πρόκρισης από τον Παναθηναϊκό στον πρώτο ημιτελικό

Τυπικό χαρακτήρα στη ρεβάνς που θα γίνει στις 9 Φεβρουαρίου στο «Αλεξάνδρειο» έδωσε ο Παναθηναϊκός στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας με αντίπαλο τον Άρη, τον οποίο κέρδισε με 87-58 στο ΟΑΚΑ. Οι «πράσινοι» πάτησαν γκάζι στην τρίτη περίοδο και…
εξαφανίστηκαν, έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Τσαρτσαρή και Διαμαντίδη

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, που έπαιξε και πάλι χωρίς τους Μάρτις, Μπατίστ και Νίκολας, προσπάθησε να πάρει από την αρχή μια διαφορά, αλλά ο Άρης με τον Τάκερ σε ρόλο πρωταγωνιστή έπαιξε καλή άμυνα, έτρεξε και μπόρεσε να μείνει σχετικά κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό άλλαξε. Ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος και με τον Τσαρτσαρή σε πολύ καλή μέρα κατάφερε να χτίσει μια διαφορά που είναι ικανή να του εξασφαλίσει από το πρώτο παιχνίδι την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 43-37, 70-49, 87-58