26 Οκτ 2012

Μπάσκετ: Βαριά ήττα του Ολυμπιακού από τη Ζαλγκίρις

Ο Ολυμπιακός γνώρισε νέα βαριά ήττα και αυτή φορά μέσα στο σπίτι του, αφού η Ζαλγκίρις Κάουνας «στραγγάλισε» με την δυνατή άμυνά της τους Ερυθρόλευκους στο 3ο δεκάλεπτο και έφυγε με το 79-61 από το ΣΕΦ.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης κατάρρευσαν στην 3η περίοδο με τους Λιθουανούς, που πάτησαν γκάζι στην επίθεση και έσφυξαν την άμυνά τους παίρνοντας σημαντική διαφορά, που κράτησαν ως το τέλος του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, «εγκλώβισε» με την άμυνά του τους αντίπαλους (έμειναν για περίπου 5 λεπτά χωρίς καλάθι), έκοψε το γρήγορο ρυθμό των Λιθουανών και με τον Πρίντεζη να πετυχαίνει 6 διαδοχικούς πόντους προηγήθηκε γρήγορα με 8-0, ενώ στο 7' ο φωτεινός πίνακας έγραψε το 12-5.

Ωστόσο, οι Λιθουανοί ανέβασαν στροφές, πίεσαν σε όλο το παρκέ, έκλεισαν τους διαδρόμους και με επιμέρους σκορ 9-1 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 14-13. Άντιτς και Χάινς, πάντως, φρόντισαν να στείλουν τον Ολυμπιακό στο δεύτερο δεκάλεπτο στο +3 (17-14).

Ο επιθετικός πλουραλισμός των Λιθουανών δεν επέτρεψε στους «ερυθρόλευκους» να ξεφύγουν στο σκορ μέχρι το ημίχρονο.

Ωστόσο, τα ξεσπάσματα των γηπεδούχων από τα 6.75, δια χειρός Πρίντεζη και Σπανούλη, καθώς και η κυριαρχία του Χάινς κάτω από τα καλάθια, ήταν αρκετά, προκειμένου ο Ολυμπιακός με τα σωστά... αντανακλαστικά να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +6 (39-33).

Χαρακτηριστική ήταν η τελευταία φάση του ημιχρόνου, όταν μετά από τη δεύτερη χαμένη βολή του Λο ο Χάινς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και με λέι απ διαμόρφωσε το 39-33.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός αποσυντονίστηκε, η Ζαλγκίρις κυριάρχησε στα επιθετικά ριμπάουντ (12 έναντι 6 του Ολυμπιακού) και με επιμέρους σκορ 26-10 προηγήθηκε με +10 (59-49) στο 30'.
Καθοριστικά σε αυτό το διάστημα τα τρίποντα του Μάρκο Πόποβιτς, όταν με δύο διαδοχικά τρίποντα στο 27' έδωσε αέρα 5 πόντων στην ομάδα του (52-47).

Η Ζαλγκίρις δεν κατέβασε ταχύτητα ούτε στον... επίλογο του αγώνα και με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον Καουκένας έτρεξε νέο σερί 12-0 και στο 34΄ οικοδόμησε μία διαφορά ασφαλείας +22 πόντων (71-59), απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που έδειχνε ανύμπορος να ακολουθήσει το γρήγορο ρυθμό των Λιθουανών.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 39-33, 49-59, 61-79

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάιονς 15, Λο 1, Αντιτς 5, Σπανούλης 10 (1), Περπέρογλου 2, Ντόρσεϊ, Σλούκας 2, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 12 (1), Παπανικολάου 3 (1), Μάντζαρης 11 (2).