27 Ιαν 2011

Μπάσκετ: Ζωντανός στο Κάουνας ο Ολυμπιακός

Ξοδεύοντας πολύ περισσότερη ενέργεια απ΄ όσο φαινόταν ότι θα του χρειαστεί, ο Ολυμπιακός υπέταξε (71-64) τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας σημειώνοντας την πρώτη νίκη του στο Τop 16 της Ευρωλίγκας έπειτα από δύο αγωνιστικές.
Η ομάδα του κ. Ντούσαν Ιβκοβιτς είχε την ευκαιρία να ισοπεδώσει τη δευτεραθλήτρια Λιθουανίας, αλλά τη στιγμή που εκτόξευσε τη διαφορά στους...

24 πόντους (50-26 στο 24΄) άφησε το πόδι από το γκάζι επιτρέποντας στους παίκτες του κ. Ηλία Ζούρου να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης, πλησιάζοντας σε απόσταση αναπνοής (67-64) 33΄΄ πριν από τη λήξη της ψυχοβγαλτικής αναμέτρησης.

Στις τελευταίες κατοχές, όμως, ο Ολυμπιακός βρήκε τη λύση
, ξέφυγε με διαφορά 5 πόντων (69-64) με δύο βολές του Μίλος Τεόντοσιτς 32΄΄ πριν από το φινάλε και σφράγισε τη νίκη με λέι απ του Τζαμόν Λούκας ακριβώς στην εκπνοή.

Το αποθαρρυντικό για τους Πειραιώτες είναι ότι για άλλη μια φορά μακριά από το ΣΕΦ εμφάνισαν τις γνωστές... παιδικές ασθένειες.

Εχασαν τη συνέπειά τους στην άμυνα, που είχε επιτρέψει στους γηπεδούχους να σκοράρουν μόλις 6 πόντους δίνοντας την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να «εξαφανιστεί» με επί μέρους σκορ 29-6 στα 13,5 τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου (από 16-11 υπέρ της Ζαλγκίρις, το σκορ έγινε 40-22 υπέρ της ελληνικής ομάδας), κυριεύτηκαν από νευρικότητα στην επίθεση και επιχείρησαν να γίνουν όλοι... ήρωες με λανθασμένες επιλογές.

Μετά το μάθημα, που παρ΄ ολίγον να γίνει πάθημα στο Κάουνας
, οι Ερυθρόλευκοι θα ολοκληρώσουν τον πρώτο γύρο του Τop 16 απέναντι στην ισπανική Βαλένθια στο ΣΕΦ (2/2), ενώ με την επανέναρξη της Ευρωλίγκας (μεσολαβεί ο επαναληπτικός αγώνας του Κυπέλλου Ελλάδος με τον ΠΑΟΚ στις 9/2) θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας τη Βαλένθια (17/2) και την τουρκική Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ (24/2) για να περιμένουν τη Ζαλγκίρις Κάουνας στο ΣΕΦ (ακόμη δεν έχει ανακοινωθεί η ημερομηνία) στο φινάλε της φάσης των «16».
Το βέβαιον είναι ότι με 9-0 στα κλεψίματα και 16 λιγότερα λάθη (5-21) από τη Ζαλγκίρις, ο Ολυμπιακός θα έπρεπε να έχει ευκολότερο έργο στη Λιθουανία, ενώ άπαντες αντιλαμβάνονται ότι με την εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του «Ντούντα» θα θέσει σε κίνδυνο την πρόκριση στην προημιτελική φάση.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ: Μπράουν, Τσάπιν 3, Πότσιους 19 (5/7 δ.,2/4 τρ., 3/4 β., 6 ρ., 4 ασ.), Καλνιέτις 7, Ντελινινκάιτις 9, Κλιμαβίτσιους 4, Γιανκούνας 2, Κουζμίνσκας 2, Μιλάκνις, Μαριάνοβιτς 12 (5/6 δ., 2/3 β., 7 ρ.), Ουότσον 6, Κόλινς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Παπαλουκάς, Νεστέροβιτς 9 (8 ρ., 2 ασ., 2 τ.), Σπανούλης 17 (4/8 δ., 2/6 τρ., 3/4 β., 4 ασ.), Βασιλόπουλος, Μπουρούσης 11 (3/5 δ., 0/2 τρ., 5/8 β.), Κέσελι 3, Μαυροκεφαλίδης 4, Ερτσεγκ 4 (5 ρ.), Τεόντοσιτς 13 (1/2 δ., 3/7 τρ., 2/2 β., 3 ασ.), Χαλπερίν 3, Λούκας 7.